Çalışmanın önemiyle ilgili özlü sözler derleyiniz.

Çalışmanın önemiyle ilgili özlü sözler derleyiniz. Bunlardan birini açıklayan kısa bir metin yazınız.

  • En büyük makam en büyük hak çalışanlara ait olacaktır. Atatürk
  • İnsana ancak kendi çalıştığının, karşılığı vardır. Kur’an-ı Kerim
  • Gençliğe üç öğüdüm var: Çalışın, çalışın, çalışın. Otto von Bismarck
  • Başarı yalnız sözlüklerde çalışmadan önce gelir. Rod Whitaker
  • Çalışmak; sıkıntıyı, kötülüğü ve yoksulluğu uzaklaştırır. Andre Maurois
  • Ölümsüzlük, bitmeyen sonsuz bir işte çalışmaktır. Ernest Renan

Şansa inanmak esasında kişisel bir konudur. Kişi nasıl daha rahat hissederse ona inanmakta özgürdür ama benim şahsi fikrim şansı başarıya dahil etmenin çok doğru olmadığı yönündedir. Benim fikrimce başarılı olmanın en önemli şartı çalışmaktır. Üniversite sınavı üzerinden ilerleyelim. Soruları size verilen kısıtlı sürede, doğru yanıtlamanız gerekiyor.

Eğer biri yeterince çalışır ve sorumlu olduğunu konuları öğrenir, yeterince pratik de yaparak hız kazanırsa işin çok büyük bir kısmını halletmiş olur. Aslında şans faktörünün varlığına inanmak kolaya kaçmaktır. Çünkü başımıza gelen her şey kendi eylemlerimizin sonucudur. Siz sınavda ‘’a’’ konusunun sorulacağını bildiğiniz halde,’’ bu konudan soru sormazlar daha önemli konular var’’ diyerek çalışmazsanız o konu size sınavda sorulduğunda siz şanssız olmuş olmuyorsunuz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Çalışmamış, yapmanız gereken işi ciddiye almamış oluyorsunuz. Sınav esnasında sizi olumsuz etkileyecek faktörler olabilir. O gün hastalanabilirsiniz. Ya da sınav sınıfınızda masasını sallayarak ses çıkartan biri vardır ve dikkatiniz dağılır.

Belki bunlar şans olarak değerlendirilebilir yine de dikkatinizi yaptığınız işe toplamak sizin görevinizdir. Bir düşününce kötü şans deyip kendimizi kandırdığımız şeyleri kabullenmek başarılı olma yolunda bize daha çok yardımcı olabilir. Özetlemek gerekirse şans soyut bir kavram olduğundan kişinin başarısı üzerindeki etkisi de tamamen kişinin kendisine bağlıdır. Benim fikrimse şansın başarılı için çok da önemli olmadığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir