Çalışmak zorunda bırakılan çocuklar hangi haklarından yararlanamazlar?

Çalışmak zorunda bırakılan çocuklar hangi haklarından yararlanamazlar?

Çalışmak zorunda kalan çocuklar bazı haklarından yararlanamazlar. Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız sosyal ve kültürel sorunlardan biri de çocuk işçilerin artmasıdır. Çocuklar çok erken yaşlarda eğitimlerini yarım bırakarak, kendi isteyerek ya da zorlanarak maalesef çalışmaktadır. Çalışan çocuklar insan haklarından ve özlük haklarından mahrum bırakılmakta ve bir nevi emek sömürüsü döngüsü içinde kendilerini bulmaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu şekilde çalışmak zorunda kalan çocuklar doğal olarak birçok haktan da yararlanamadıkları gibi kendi çocukluklarını dahi yaşayamamaktadır. Bu gidişe bir son verilmeli ve gerekli önlemler Daha sıkı bir şekilde alınarak kanunlar uygulanmalıdır. Zorla çalıştırılan çocukların sırtından rant elde edenler, başta çocuk hakları olmak üzere insan haklarını da çiğnediklerini bilmelidirler.

 

Her ne sebeple olursa olsun çalışmak zorunda kalan çocuklar şu haklarından yararlanamazlar:

  • Okula gidemedikleri için eğitimlerini tamamlayamazlar.
  • Sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanamazlar.
  • Çalışan çocuklar, sıcak bir yuvadan mahrum kalarak yaşıtları gibi oyun oynayamazlar ve dolayısıyla ruhsal olarak çöküntüler yaşayabilirler.
  • Küçük yaşta çalışmak zorunda kalan çocuklar, temiz bir ortamda yaşama, barınma, beslenme ve korunma haklarından da mahrum kalırlar.
  • Çalışan çocuklar özlük haklarından yararlanamadıkları gibi, çocuklarını da yaşayamaz ve özgür bir şekilde hareket edemezler.
  • Birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalan çalışan çocukların, düzenli bir hayatları olmadığı için fiziksel ve ruhsal gelişimleri de yeterince gelişmez.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir