C ve Ç Harfi ile Başlayan Meyveler​

Bazı yerlerde Çeri domatesi de görebilirsiniz ama domates meyve değil sebze kategorisine girer. İşte C ve Ç harfi ile başlayan meyveler.

Cennet Elması (Hurması)

Ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilen farklı adlar ile ile anılan domatese benzeyen bir meyvedir. Cennet elması yerine Trabzon hurması, Cennet hurması ya da Akdeniz hurması olarak da adlandırılmaktadır.

Turuncu kabukları ve büyüklüğünden dolayı bir bitkiyi andırsa da aslında içi tatlı bir ve meyvedir. Cennet elması özellikle sıcak iklim kuşağında yetişebilen bir yapıya sahiptir. Meyveyi dalından koparıldığı gibi çiğ halde yiyebilmek mümkündür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bunun dışında özellikle tıbbi açıdan da ilaç niyetine kullanılan bu meyvenin şurubu da yapılmaktadır.

Bu meyve bizim ülkemizde Cennet hurması olarak bilinmektedir. Kurutularak da kullanılabilen bu meyve içerisinde güçlü bir antioksidan yapıya sahiptir. Bol C vitamini kaynağı olan cennet elması sindirim sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir.

Ceviz

Ceviz, ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişebilen, şekli beynimize benzeyen bir meyvedir. Besin değeri yüksek çok faydalı bir meyvedir.

Ülkemizde hemen hemen yer yerde yetişmesine rağmen üretim, tüketim miktarını karşılayamıyor. Özellikle baklava tüketiminde bolca kullanılan ceviz lezzetli bir meyvedir.

 

Çilek

Ülkemizde çokça yetiştirilen ve tüketilen bir meyve olan çilek, kırmızı yapısı ve üzerindeki minik benekleri ile bilinen bir meyve çeşididir.

Tatlı olarak kullanılan ve sadece dalından koparıldığı gibi yemenin dışında pastalarda ya da farklı süslemeler de tercih edilen bir meyvedir.

Gül güller içerisinde yer alan bu bitki dünya üzerinde de bu isimle anılmakla beraber 20’den fazla farklı çeşidi de bulunmuştur. Bazı yerlerde bahçe çileği olarak da ismi zikredilir.

C vitamini açısından oldukça yüksek bir vitamine sahip olan çilek, çiğ olarak yenmenin dışında reçel yapımında da kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.