Büyüyünce hangi mesleği yapmak istiyorsunuz. Niçin?

Büyüyünce hangi mesleği yapmak istiyorsunuz. Niçin? Açıklayınız.

Meslek seçimi insanların hayatlarında büyük bir yer tutmaktadır. Bunun sebebi insanını hayatının büyük bir bölümünü bu mesleği icra ederken geçirmesidir. Bu sebeple insanlar kendilerine uygun ve mutlu olacakları bir meslek seçmelidirler. Bir insan yaparken mutlu olmadığı bir meslek seçmişse bu meslekte başarılı olma ihtimali yoktur. Çünkü insan sevmediği mesleği istemeyerek yapacağı için başarı motivasyonu düşük olacaktır. Bu da mesleklerinde başarılı olabilme ihtimallerini ortadan kaldıracaktır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Tüm bu sebepler meslek seçiminin önemini arttırmaktadır. Ancak doğru mesleği seçmek hiç kolay değildir. Bir insanın doğru mesleği seçebilmesi için öncelikle kendisini iyi tanıması gerekmektedir. Hangi konularda yetenekli olduğunu, hangi konulara ilgisi olduğunu ve neleri sevip neleri sevmediğini iyi bilmesi gerekmektedir. Örneğin bir insan kapalı alanda çok uzun süre kalmaktan hoşlanmıyor ve kapalı ortamlarda bulunduğunda canı sıkılıyorsa masa başında çalışması gereken bir mesleği seçmemesi gereklidir. Çünkü bu meslek onu mutsuz edecek ve başarılı olma ihtimali çok düşük olacaktır. Bir insan çok fazla karmaşadan ve hareketten hoşlanmıyorsa da masa başında icra edilen bir mesleği seçmesi onun için daha yerinde olacaktır.

Bir insanın doğru mesleği seçmesi için yalnızca sevdiği ve sevmediği şeyleri bilmesi yeterli olmayacaktır. Ayrıca yetenekli olup olmadığı şeyleri de iyi bilmelidir. Çünkü bir mesleği başarılı bir şekilde yapabilmek için yalnızca o mesleği sevmek yeterdi olmayacaktır. Çünkü mesleği sevmenin yanında bu mesleğin iyi bir şekilde gerekliliklerini de yerine getirmek gerekmektedir. Başarılı olabilmek için bu şarttır. Bir insan mesleğini çok sevse dahi bu konuda yetenekli değilse başarılı olma ihtimali çok düşüktür. Bunun sebep olacağı başarısızlık da uzun vade de bir mutsuzluk doğuracaktır. Yani kişi bu mesleği de bir süre sonra sevmemeye başlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir