Büyüklerinizin çocukluk dönemleriyle kendinizinkini karşılaştırınız.

Aile büyüklerinizin çocukluklarında nasıl zaman geçirdiklerini, hangi oyunları oynayıp hangi çizgi filmleri izlediklerini arkadaşlarınıza anlatınız. Büyüklerinizin çocukluk dönemleriyle kendinizinkini karşılaştırınız.

 

Aile büyüklerimden dedem şuan hayattadır. Diğer aile büyüklerim hayatını kaybetti. Dedemle bu konuda görüştüm ve komşularımızdan yalnız yaşayan 71 yaşındaki Sefer Dede ile bu konularda görüştüm. Dedem ve Sefer Dede çok eski insanlar. Onların yaşadığı dönemde teknoloji kısıtlıymış. Çocukluk dönemlerinde televizyon ve bilgisayar yokmuş. 1945 doğumlu olan dedem çocukluğunda sadece radyo olduğunu, radyoyu da büyüklerin dinlediğini, her ailede radyo olmadığını söylüyor. Belki de benim dedem çok yaşlıdır fakat hiç çizgi film izleme imkânı olmamış. Bunlar olmadığı için o dönem çocukları oyun oynamaya daha çok yöneliyorlarmış. Okula gitmek de zorlu bir süreçmiş çünkü dedem de Sefer Dede’de kırsal bir alanda yaşıyorlarmış. Okul dışındaki zamanlarda özellikle yaz tatillerinde de ailesine yardım etmek, çiftçilik ve ev işleri gibi, hayvancılık gibi işlerde ailesine destek olmak zorundalarmış. Sadece oyun oynamak mümkün değilmiş. Aileleri izin verirse oynayabiliyorlarmış.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Dedem zamanında köydeki çocuklardan bazıları toplanır misket (bilye) oynarlarmış. Hatta dedem ta o dönemlerden kalma misketlerin bir kısmının hala durduğunu söyledi ve sakladığı yerden çıkarıp bana göstermeye getirdi. Bunun dışında yağ satarım bal satarım, körebe, köşe kapmaca, tren, adam asmaca, kulaktan kulağa, tombala, kızma birader, fırdöndü, uçurtma uçurmak, toplanan minik taşlarla oynanan üçtaş, beştaş isimli oyunlar(bu oyunu daha çok kızlar oynarmış), birdirbir, uzun eşek, çelik çomak. Bana dedem ve Sefer Dede bu oyunların isimlerini söylediler. Bu oyunların bazılarını detaylı anlattılar bazıları hakkında kısa açıklamalar yaptılar. Onlar bu esnada çocukluk günlerini hatırlıyor ve özlem duyduklarını da söylüyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.