Büyüklere olan saygınızı nasıl gösterirsiniz?

Büyüklere olan saygınızı nasıl gösterirsiniz? Örnekler veriniz.

Saygı sözle yapılan bir şey değildir. Yani sözde değil davranışta gösterilmesi gereken, icraat isteyen bir özelliktir. Saygı, yaşayan tüm canlılara; insanlar ile hayvanlar ve bitkilere, kibar ve nazik davranmak demektir. İncitmemek, saygının olmazsa olmaz şartıdır. Rahatsız etmemek ve rahatsızlık vermemek, saygı kelimesinin en temel hikâyesini oluşturur.

Sevilen ve yaşça büyük olan insanlara karşı duyulan bağlılık hissi, saygı kelimesi ile açıklanır. Saygı, bizzat yapılarak gösterilen bir icraattır. Mesela, bir büyük konuştuğunda, sözü bitene kadar dinlemek, en önemli saygı unsurudur. Sözünü kesmeyerek ve başka şeylerle uğraşmayarak ya da başka yerlerle ilgilenmeyerek, saygı göstergesinde bulunulur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Tavır ve davranışlarla büyükleri rahatsız etmemek gerekir. Otobüs gibi toplu ulaşım mekânlarında, hem uygunsuz davranışlar hem de uygunsuz kelimeler sarf etmemek, büyüklere karşı saygının bir ölçüsüdür. Mahalle aralarında ve insanların rahatsız olacağı ortamlarda, naralar atar gibi bağırarak konuşmamak da büyüklere gösterilen bir saygıdır. Yaşça büyük birinden gelen bir uyarıyı da saygı ile karşılayarak, onun sözünü dinleyip öyle davranmak da bir saygı ifadesidir.

Yaşlı ve yardıma muhtaç birini gören birinin hemen yardımına koşması, elindekileri alıp taşıması da saygının fiili boyutudur. En doğru saygı, hem de muhatabına paha biçilmez kazanç sağlayacak olanı, büyüğün tecrübeleri doğrultusunda vereceği öğütlerdir. Kaç yaşındaysa, o yaşa kadar geçirdiği süreçte edindiği tecrübeyi paylaştığı unutulmamalıdır. O kadar değerlidir. Büyüklerin, gençler gibi olmadığı ve kırılgan bir yapılarının olduğu da unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir