Büyük başarılar, ancak başarabileceklerine inanan insanlar tarafından elde edilmiştir.

Warren Bennis ( Vorın Benis)’in “Büyük başarılar, ancak başarabileceklerine inanan insanlar tarafından elde edilmiştir.” sözünün sizde uyandırdığı duygu ve düşünceler nelerdir? Açıklayınız.

Araştırmak, eleştiriye açık olmak, çalışma sahamızdaki kişilerle doğru iletişim kurmak başarının ilk basamaklarını oluşturur. Yapacağımız işler de donanımlı olmak başaracağımız anlamına gelmez. Esas ihtiyacımız olan güç inançtır.   Başarılı olma yolunda kişi hedeflerinden önce inançlarını sorgulaması gerekir. Olumsuzluklar karşınsın da ne kadar cesaret göstere bileceğini ön görmelidir. Büyük bir kayayı yerinden kaldırmak güç ve inançtır;  aynı düzen de yerine bırakmak ise başarıdır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Aceleci olmak bizleri başarıya değil; olumsuzluğa hızlı taşımış olur. Vereceğimiz kararlar sonra alacağımız kararlara veya çalışmamıza sirayet edecek şekil de vermeliyiz. Günü kurtarmak, ‘zamanı gelince düşünürüz’ gibi fikirlere sahip kişiler bulunacakları girişimler de uzun vade çalışma hayatları söz konusu değildir. Başarı sabırla gelir, zamanla gelir, azimle gelir. Disiplinli, planlı, programlı yapılan her iş başarı demektir.  Ticarette üretmek, imal etmek, istihdam etmek inanç ve beceri,  kar etmek ise başarıdır.

Çevreniz de kalabalık bir topluluğun olması kişilik, karakterli olmaktır; insanlığa faydalı bilgi ve girişimler de bulundurmak başarıdır. Başarı insanın kendine inanması ile gerçekleşebilir. Bu durumda kişinin kendi yeteneklerinin ve gücünün farkında olmasını da gerektirmektedir. Yapamayacağı veya yeteneği olmayan konularda çok çaba sarf etmek bazen olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple kişi kendi ölçüsünde her şeyi yapabilme gücüne sahiptir. Ama kendini geliştirerek başarıya ulaşmak isteyenler de mücadeleden yılmadan belirledikleri hedefe ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.