Burun sağlığımızı korumak için başka neler yapabileceğimizi arkadaşlarımızla tartışalım.

Burun sağlığımızı korumak için başka neler yapabileceğimizi arkadaşlarımızla tartışalım.

Burun nefes alıp vermemizi, dışarıdan gelen kokuları ayırt etmemizi sağlayan bir duyu organımızdır. Bu organımızı nasıl koruyabiliriz? İşte cevabı:

Burnun içi temiz tutulmalı, içerisinde kılcal damarlar olduğu unutulmamalı o yüzden sert cisimler sokulmamalıdır. İçindeki kılları koparılmamalıdır. Çünkü burnun içindeki bu kıllar dışarıdan gelen tozun ve mikrobun akciğerlere gitmesini engeller. Burnumuzu sadece su ve mendil ile temizleyelim. Sigaradan uzak duralım. Sıcak yaz günlerinde güneşten korunalım. Sıcak hava burun damarlarını çatlatır ve kanamaya sebep olur. Burun kanaması ile karşılaşırsak başımızı öne doğru eğip, burnun üst kısmını sıkmalıyız. Buz koymalıyız. Geçmeyen bir kanama ise doktora gitmek gerekir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Nezle ve grip gibi hastalıklarda burnun akması gayet doğal bir durumdur. Sinüslerin boşalması ve dışarıya atılması beyne giden damarları açar, rahatlatır ve baş ağrısını yok eder. Burnumuz için ayrı, gözümüz akıyorsa, gözümüz için ayrı mendil kullanmayı unutmayalım. Sinüzite yakalanmamak için gereken önlemleri almalı, bol su tüketmeliyiz.

Bol C vitamini almanın da faydası vardır. Çamaşır suyu, tuz ruhu gibi asit içeren maddeleri koklamaktan, teneffüs etmekten kaçınmalıyız. Sık akan burun akıntılarının nedenlerini araştırmak gerekir. Hiçbir hastalık yoksa yine de burun akıyorsa alerjik bir durum olabilir bu. Alerji testi yaptırarak neye karşı alerjimiz olduğu bilinirse alerji iğneleri ile bu durum ortadan kalkabilir. Bir uzmandan yardım almalıyız.

Bir cevap yazın