Bulutlar nasıl meydana gelir?

Bulutlar nasıl meydana gelir?

Doğada gördüğümüz her bir güzellik bizim bu dünyada daha iyi şartlarda yaşayabilmemiz için yaratılmıştır. Gökte beyaz bir pamuk yığını gibi görünen bulutlarda bu gördüğümüz doğa güzelliklerindendir. Bulutlarda atmosferde yaşanan hava olaylarını dengelemek, yağmurun yağmasına kaynaklık etmek ve bizim güneş ile direkt temasımızı önlemek için varlardır.

Bulutlar gökyüzünde serbest hava kütlesi içinde kümelenerek var olurlar. Bu kümeleniş atmosferde var olan ve yoğunlaşan havada su damlası ve buz kristallerine dönüşür. Burada oluşan milyonlarca su damlası ve kristaller bir araya gelerek bulutu meydana getirirler. Bu damlacık ve kristallerin boyutlarındaki farklılıklardan kaynaklı olarakta biz gökyüzüne baktığımızda farklı şekilde bulutlar görebiliriz. Bulutların her birinin farklı gözükmesinin sebebi rastgele dağılan bir yapıda olmalarından kaynaklanır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bulutların meydana geldikten sonra beyaz, siyah ve gri renklerde olmasının sebebi de güneş ışığının temas derecesi ile ilgilidir. Bulutlar yeryüzü ile atmosfer arasında tabaka oluşturarak yer yer güneş ışığının geçmesine engel olurlar. Bu da manevi olarak oluşabilecek zararlara ve vücut deformelerine engel olmaktadır.

Bulut gökyüzünde ince bir tabaka halindedir. Eğer gökyüzüne baktığımızda beyaz bulutlar görüyorsak bu ince bir bulut olduğunun ve güneşin rahatlıkla onu geçirebildiğinin göstergesidir. Göğe baktığımızda gördüğümüz her bir bulut hareket halindedir. Rüzgarın esmesi ile hareket eden bulutlar ile aramızda yüksek mesafeler olduğu için biz onları durağan görebiliriz. Ancak sürekli olarak gök tabakası üzerinde hareket halinde savrulmaktadırlar.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.