Bulunduğunuz yerde yalnız yaşayan yaşlı insanlar var mı?

Soru: Bulunduğunuz yerde yalnız yaşayan yaşlı insanlar var mı? Varsa onlarla ilgili duyduğunuz ya da şahit olduğunuz olay veya durumlarla ilgili bilgi edininiz.

 

Yaşlılık her insan için kaçınılmaz sondur. Ama yaşlılığında güzel yanları vardır. Ancak yaşlılığın güzel yanlarını yaşamak için yaşlı insanların sevdikleriyle birlikte olmaları gerekmektedir. Çünkü yaşlılıkta yalnız olmak çok ama çok zordur. Mesela mahallemizde yalnız yaşayan bir teyze var. 80 yaşlarında olan bu teyzemizin çocukları yurtdışında yaşıyor. Senede 1 kez annelerinin yanına geliyorlar. Diğer zamanlarda ise Fatma Teyze yalnız yaşıyor. Ben okula gidip gelirken bazen Fatma Teyze’yle karşılaşıyorum. Yolda durdurup, benimle konuşuyor. Çoğu zaman güzel sözler söyleyip dua ediyor. Benim de senin kadar torunlarım var biliyor musun diyor. O evin tüm işlerini kendi başına yapmak zorunda. Ekmeğini, pazar alışverişini kendisi yapmak zorunda.

 

Kendi işlerini yapacak sağlık durumu olmasa da yalnız olduğu için onun yerine ev işlerini yapacak birisi de yok. Ama ben şayet boşsam, o bir yerden elinde torbalarla geliyorsa; mutlaka koşup torbaları taşımasına yardım ediyorum. Bir defasında pazar alışverişini yapmış geliyordu. Okuldan dönerken gördüm. Hemen eve koşup, çantamı eve bırakıp Fatma Teyze’nin yanına gittim. Elindeki sebze ve meyve torbalarından birazını aldım. Evine kadar götürdüm. Fatma Teyze çok memnun kaldı. Çok da dua etti. Tam eve dönerken bir de baktım balkondan annem bana sesleniyor. Kızım, aferin sana. Ben de nereye gitti bu diye telaşlanarak balkona çıktım, dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.