Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir.

Atatürk’ün “Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir.” sözünü açıklayınız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve bizlere her konuda önder olan Atatürk, yaşadığı dönemde her fırsatta çocuklara ve gençlere büyük önem vermiş ve bu meşhur sözü söylemiştir. Çünkü, bugünün çocuklarının sonraki kuşakları oluşturacağını, bu ülkeyi gelecekte onların temsil edeceğini ve ülkenin gelişmesinde gençlerin büyük bir rol üstleneceğine inanmaktadır. Bu nedenle yeni yetişen kuşakların iyi bir eğitim sistemiyle geleceğe hazırlanması ve çağın gerekliliklerine uygun olarak yetişmesi ülkemizin gelişmesi için çok önemli bir husustur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu nedenle çocuk sadece ailenin istikbalini değil o ülkenin istikbalini de temsil eder. Bunun için eldeki tüm imkanlar en iyi şekilde değerlendirilmeli ve ülkede ki çocukların ve gençlerin güncel eğitim bilgileriyle yetiştirilmesi gerekir. Çünkü şimdiki küçükler, geleceğin mimarları, mühendisleri, öğretmenleri, doktorları ve daha birçok meslek grubunu oluşturacaktır. Bilime önem verilerek yetiştirilen bir gençlik ile diğer dünya ülkeleriyle yarış haline girilebilir ve ülkemizin gelişmişlik seviyesini bir adım daha öne taşıyabiliriz.

Tüm bunların bilincinde olan Mustafa Kemal Atatürk, çocuklara verdiği önemi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı onlara armağan ederek göstermiş, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını da gençlere armağan ederek gençlere olan ilgisini ve umudunu ifade etmiştir. Her fırsatta çocukları ve gençlerin sorunlarına değinen Atatürk, yapmış olduğu tüm yeniliklerle ülkenin geleceği olan çocukları ve gençleri düşünerek gerçekleştirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir