“Bugün hava nasıl?” sorusu ile “İnsan nedir?” sorusu arasında ne fark görüyorsunuz?

“Bugün hava nasıl?” sorusu ile “İnsan nedir?” sorusu arasında ne fark görüyorsunuz?

Hayatımızın her alanında soru sorma faaliyetini gerçekleştiririz. Yolda yürürken, bir yemek yemeye başlamadan önce, bir geziye çıkarken sürekli olarak bir toplumsal bir varlık olduğumuz için muhakkak ki soru sorma eylemimiz basit de olsa gündelik hayatımızda da var olmaktadır.

Bu soru hayatımızın her alanında var oluşunun yanı sıra bir de hayatı keşfedebilmek adına sorulan sorular vardır. Bu yüzden diyebiliriz ki; insan hayatı boyunca sürekli olarak soru sorarak gelişen bir varlıktır. Bazı sorular gündelik hayat içerisindeki ihtiyaçları karşılamak için ortaya çıkarken, bazıları ise hayatı anlamlandırabilmek için ortaya çıkarlar. Bu  yönüyle birbirlerinden tabii ki farklı olur ve ayrılırlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bugün hava nasıl? sorusu ile insan nedir? sorusu arasında da bu yönüyle büyük bir fark bulunmaktadır. Gündelik hayat içerisinde, herhangi bir zaman diliminde alışkanlık gereği sorulan sorular ile insanın hayatına yön verecek ve büyük bir ciddiyet gerektiren varoluş sürecini anlayabilmeye yönelik sorular daha farklıdır.

Bir kere bu tarz sorular sorabilmek için kişinin belli bir düşünce yapısını barındırması gerekir. Bunun için de bilgi edinme süreçlerini aşmamalıdır yani insanın bu dünyadaki ihtiyaçları dışında var oluşsal sebebini araştırıp sorma, bilgiye ulaşma isteği ve çok fazla okuma ve merak duygusundan kaynaklanır.

İlk baştaki günlük hayattaki sorular ihtiyaçtan kaynaklı zoraki sorular, insanın kendisini ve evreni anlayıp, bilmesine yönelik sorularda meraktan ve isteyerek sorulan sorulardır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın