Bu anıdan yola çıkarak Atatürk’ün hangi kişilik özelliklerinden söz edebiliriz?

Bu anıdan yola çıkarak Atatürk’ün hangi kişilik özelliklerinden söz edebiliriz? Yazınız.

(ANI: “Mustafa Kemal o sabah savaş meydanını geziyordu. Yerde parçalanmış şekilde duran bir düşman bayrağı gördü. Bir an durdu, yanındakilere seslendi:

— Bu bayrağı kaldırınız, yenilmiş bir düşman bayrağı fakat o bir milleti, bir orduyu simgeliyor. Yerde kalmaya layık değildir.”)

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bu anıda, Mustafa Kemal Atatürk’ün önce bir insan olarak ne kadar merhametli ve adaletli olduğunu görüyoruz. Atatürk, kutsala ne kadar değer verdiğini ve insanların kendi kutsallarına gösterdiği saygı kadar başka milletlerinde kutsalına saygı gösterilmesi gerektiğini yaptığı bu hareketle herkese göstermeyi amaçlamıştır.

 

Bayrak, her millet için bağımsızlığın en önemli sembollerinden biri olmuştur. Bu nedenle bayrağımızı elimize aldığımızda onu öper, alnımıza kayarız ve her zaman yüksek bir yerde taşırız. Bu bizim için önemli olduğu kadar diğer uluslar içinde önemli olduğunu bilmeliyiz.

Atatürk’te bu bilince sahip bir devlet adamı olduğu için her millet için kutsal olan bayrağın yerden kaldırılmasını istiyor. Sonuçta savaş yapılmış ve sonuçlanmıştır. Ancak o milletin içinde bulunan masumları da düşünmek ve kendimize yapılması istemediğimiz hiçbir şeyi başkalarına yapmamak gerekiyor.

Burada da Mustafa Kemal Atatürk, yaptığı onurlu davranışla Türk milletinin nasıl vefakâr ve saygılı bir millet olduğunu tüm cihana bir kez daha göstermiştir. Ayrıca Atatürk’ün insan haklarına ne derece saygılı ve hassas olduğu da bu anı da yer almış ve onun ne kadar kıymetli bir devlet adamı olduğu bir kez daha ispatlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir