Biyoteknolojik uygulamaların insanlık için yarar ve zararları

Yukarıdaki bilgilere göre biyoteknolojik uygulamaların insanlık için yarar ve zararlarının neler olabileceğini aşağıda noktalı yerlere yazınız. (Uzayda bitki yetiştirme uygulaması)

 

Biyoteknoloji yeni bir organizma elde etmek ya da var olan bir organizmanın genetik yapısında istenilen yönde değişiklikler yapmak amacıyla kullanılan uygulamaları kapsayan bir bilim dalıdır. Biyoteknolojinin saymakla bitmeyen birçok yararı vardır. Hatta biyoteknolojinin yararları zararlarından çok daha fazladır. Bunun birkaç sebebi vardır. Ancak en önemli sebebi teknolojinin iyi, insanlara faydalı yönde kullanılmasıdır. Ya da teknolojinin yan etkilerinin azaltılması için çalışmalar yapılmasıdır. Biyoteknoloji günümüzde çok sık olarak kullanılmaktadır. Biyoteknoloji sayesinde günlük birçok ihtiyacımızı karşılayabiliriz.  Biyoteknolojinin yararları şu şekildedir: Bulaşıcı hastalıkların erken teşhis edilmesinde ya da önlenmesinde etkili olmaktadır. Salgın hastalıkların tedavisinde etkili olmaktadır. İlaç üretiminde ve bu ilaçların geliştirilmesinde etkili olmaktadır. Aşı sektöründe aşının hem üretilmesinde hem de çoğaltılmasında etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Tedavi için geliştirilmiş olan yapay doku ve hücrelerin üretilmesinde ve geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Genetik olan hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmaktadır. Kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Tarımda verimlilik için de kullanılabilmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Biyoteknolojinin zararları ise şu şekildedir: Biyoteknoloji silah ve diğer patlayıcı maddeler gibi insanlığa zararlı araç ve gereçlerin üretiminde kullanılabilmektedir. Bu nedenle çok tehlikelidir. Ayrıca genetiği değiştirilmiş organizmaların tarım sektöründe kullanılması, biyoteknolojinin kullanılması sonucu atık olarak meydana gelen toksit atıklar, besin zincirinin bozulmasına neden olması, proteinlerin yapısının zarar görmesi, doğal denge ve döngülerin bozulması, çevre kirliliklerin yaşanması, ekosistemin bozulması da biyoteknolojinin zararlı yönlerinden bazılarıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir