Bitkilerden Elde Ettiğimiz Faydalar

Bitkilerden elde ettiğimiz faydaları aşağıya yazınız.

Dünyada yetişen tüm bitkiler insanlar için büyük bir öneme sahiptir. Gerek beslenme gerekse ilaç kullanımı için çok eski çağlardan beri bitkilerden yararlanılır. Sağlığımız için vazgeçilmez olan besin maddelerinden sebze ve meyveler de birer bitkidir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Doğada otçul hayvan olarak bilinen tüm hayvanlarda ömürlerini geçirmek için bu bitkilere ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla bitkiler, hem insanların yaşamı hem de otçul hayvanların yaşamı için çok önemlidir.  Bitkiler bize, yemek hazırlamamızda, ilaç yapımında, oksijenin üretiminde ve bazı hastalıkların tedavisinde oldukça büyük fayda sağlar. Bu nedenle çevremizdeki bitkilerin yetişmesine katkı sağlamalı ve bitkileri korumalıyız. Daha fazla bitki çeşidinin yetişmesine de ön ayak olarak doğal hayatın canlanmasına yardımcı olabiliriz.

Bitkilerin bir diğer faydası da, toprağın aşınmasını önleyerek erozyonu engellemesidir. Ayrıca nefes aldığımız havanın temizlenmesi ve oksijenin üretilmesi için fotosentez yapan bitkilerin insan sağlığına büyük katkıları vardır. Kurumuş olan bitkilerden yararlandığımızı biliyor musunuz? Nasıl mı? Kırsal kesimde ağaçlardan dökülen kurumuş yapraklar ve diğer kurumuş bitkiler kışın yakacak olarak değerlendirilir. Saman, olarak adlandırılan bu kurumuş otlar köylerde soba ve kuzinelerde kullanılmaktadır.

Faydalı bitkilerden bir diğeri de pamuktur. Ülkemizde bol miktarda Çukurova’da yetişen pamukta bir bitki çeşididir ve işlenerek iplik haline getirilir. Ayrıca çoğu bitkiden kumaş boyası imal edilir ve hem giysilerimizin kumaşlarında hem de döşemeliklerdeki kumaşlarda kullanılır. Bunların dışında bitkiler, kozmetik ürünlerde, şampuan, krem, sabun, parfüm vb. maddelerin yapımında da kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir