Bitkiler ve yiyecekler neden çürür?

Bitkiler ve yiyecekler neden çürür?

Her yaşayan varlığın bir ömrü olduğu gibi sebze ve yiyeceklerin de belli bir kullanım süresi vardır. Canlı olan bitkiler ve yiyecekler, canlılığı yok olunca ölürler ve çürürler. Sebze ve meyveler dallarından koparılıncaya kadar canlıdırlar. Ne zamanki dallarından koparılırlar canlılıklarını kaybetmeye başlarlar. Bundan dolayı koparılan yiyeceklerin belli bir süre içinde tüketilmesi gerekir. Tüketilmezlerse canlılıkları zamanla tamamen kaybolur ve kullanılmaz hale gelirler.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sebze, meyve gibi yiyeceklerin çürümelerinde birçok etken rol oynar. Örneğin muz meyvesi dalından koparıldıktan sonra bir müddet canlılığını korumaya devam eder. Fakat geçen süre zarfında zamanla bozulmaya başlar. Bozulmasında, mayalar, bakteriler, mikroorganizmalar etkilidir. Bu etkenler meyveden beslenirler ve zamanla meyveyi parçalarlar.

 

Bakteri ve mikroorganizmalar, meyve ve sebzeyi besin olarak kullanırlar. Besin olarak kullanılan yiyecekler çürürler. Çürüyen bu yiyecekler doğaya düşer ve döngüye katılırlar. Soğuğa konulan sebze ve meyve daha geç çürür. Bunun nedeni soğuk havanın çürümeyi engellemesi, mikroorganizmaların büyümesini, çoğalmasını yavaşlatması ve engellemesidir. Çürümesini istemediğimiz ürünleri buzdolabına koymalıyız.

 

Çevre koşullarının da bakteriler ve mikroorganizmalar kadar sebze ve meyvenin çürümesinde etkilidir. Hava, su, arılar ve çeşitli böcekler sebze ve meyve gibi yiyeceklerin üzerine bakteriler ve mantarlar gibi çeşitli mikroorganizmaları taşırlar. Mikroorganizmalar kendi hayatlarını sürdürebilmek ve enerjilerini tamamlamak için bazı enzimler salgılamaya başlarlar. Salgılarının yanı sıra çoğalan mikroorganizmalarla birlikte meyve ve sebzelerin ayrıştırılması başlar. Ayrıştırma süreciyle birlikte çürüme gerçekleşmeye başlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 Oy, Ortalama: 4,29 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir