Bitkiler bizim için neden önemlidir?

Bitkiler bizim için neden önemlidir? Açıklayınız.

Bitkilerin insan hayvanların yaşamlarını kolaylaştırıcı birçok faydasından söz edilebilir. Ekolojik dengenin bozulmaması için bitkilerin varlığı çok önemlidir. Bitkilerin tamamı canlıdır ve diğer canlıların hayatlarını sürdürebilmesi için son derece büyük bir öneme sahiptir. Özellikle fotosentez yaparak oksijenle yaşayan canlıların hayatta kalmasını sağlayan da hep bitkilerdir. Adeta bir oksijen kaynağı olan bitkilerin yok olmaması için elimizden geleni yapmalı ve bu tür bitkileri korumalıyız.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bitkiler, insanlar için hem hayatta kalmaları için önemlidir ve hem de besin maddelerinin karşılanması için önemlidir. Birçok bitkiden çeşitli yemekler hazırlanır ve vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve minareler böylece alınmış olur. Meyvelerde bir çeşit bitkidir ve zengin vitamin deposudur. Bol bol bu meyve ve sebzelerden tüketerek sağlığımızı koruyabilir ve hastalıklara karşı daha dirençli olabiliriz.

Tüm insanlığın yararına olarak yetişen bu bitkiler, teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, sanayide, endüstride, sağlık sektöründe, kozmetik sektöründe, gıdada, ticarette ve en önemlisi de tarımda yaygın olarak kullanılır. Kısaca insanların ve hayvanların hemen hemen tüm temel gereksinimleri bitkiler yoluyla karşılanır. En temel ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bitkilerin diğer faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Dekoratif amaçlı kullanırsak bize huzur verirler
  • Çeşitli tatlarda ki meyvelerinden yemem şansına sahip oluruz
  • Fotosentez yaptıkları için biz ve diğer canlılar nefes alabilir
  • Arıların bal üretebilmesi için gereklidir
  • Mobilya ve eşya yapımında kullanabiliriz
  • Kâğıt, kalem vb. ihtiyaçlarımızda ağaçlardan karşılarız
  • Bazı hayvanlara barınak olurlar. Örneğin kuşlar yuvalarını genellikle ağaç dallarına kurarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir