Bitki ve hayvanların insanlar için önemi nedir?

Bitki ve hayvanların insanlar için önemi nedir?

İnsanların hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için hem bitkilere hem de hayvanlara ihtiyacı vardır. Bitki ve hayvanlar, insanlar için çok önemlidir.  Doğanın dengesi bu canlılar üzerine kurulmuşta diyebiliriz. Bazı hayvanların etinden, sütünden ya da gücünden yararlanılır.  Örneğin; hindi, tavuk gibi kümes hayvanlarının yumurtasından yararlanılır. Hamsi, sazan, alabalık gibi hayvanların etinden yararlanılır. Arılar bal yapar. İnek, keçi ve koyun gibi hayvanların sütünden yararlanılır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sincap, tilki, ayı gibi hayvanlarından derisinden yararlanılır. Bu derilerle ceket, kürk yapılmaktadır. Ancak bu tavsiye edilmez. Çünkü kürk yapımlarından dolayı hayvanların soyu tükenmektedir. Bunun dışında timsah, yılan gibi hayvanların derisinden kemer de yapılmaktadır.

At, eşek, manda gibi hayvanların gücünden yararlanılır. Özellikle at yük taşıma da çok kullanılır. Eşek ise hayvanların başında durması ya da daha hafif yüklerin taşınmasında kullanılır.

Bitkiler ise insanların beslenmesini ve yaşaması sağlar. Fotosentez sayesinde insanlar, oksijen tüketmektedir. Bu yüzden bitkiler çok önemlidir. Ayrıca besin ihtiyacı içinde kullanılır. Buğday, mısır gibi önemli besin maddeleri, bitkilerden elde edilir.

Sebze ve meyvelerde birer bitkidir. İnsan vücudu için gerekli olan vitaminlerin çoğu bu besinlerden karşılanır. Bu nedenle gerek hayvansal gıdalardan gerekse bitkisel gıdalardan düzenli bir şekilde tüketmemiz gerekir. Böylece hem ruhsal hem de fiziksel gelişimimiz doğru bir şekilde gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.