Bitki ve hayvanlar yaşamımız için neden önemlidir?

Bitki ve hayvanlar yaşamımız için neden önemlidir? Açıklayınız.

Dünyadaki her canlının yaratılması sebepsiz değildir. Mutlaka her birinin doğadaki diğer canlılarla etkileşim halinde birbirlerine başta olmak üzere yararları vardır. Bazı hayvanların gücü bizim için önemlidir. Koyun, keçi ve inek gibi hayvanların sütünü içeriz. Son yıllarda eşek sütü, at sütü gibi birçok sütün de insanlara bazı yararları olduğu ortaya çıkmıştır. Hindi, kaz, ördek, bıldırcın, sülün gibi hayvanların etinden ve yumurtasından yararlanırız. Palamut, uskumru, lüfer, sazan balığı gibi balıkları yiyerek besleniriz. En önemli besin kaynaklarından biri de baldır. Balı arılar üretirler.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ayı, sincap, tilki gibi hayvanların derilerinden ceket, kürk, manto, post yapılır. Avlanma yasağı olan hayvanların yanlış şekilde ve zamansız avlanması nedeniyle türleri tehlike altındadır. Yılan, sığır ve timsah derisinden ayakkabı, çanta ve kemer yapılmaktadır. At, katır, eşek,deve , katır , mandanın gücünden yararlanılır. Yük taşıma işlerinde ve tarımda toprağı sürmek üzere kullanılır.

 

Bitkiler de hayvanlar kadar insan hayatında önemli bir yer taşır. Ağaçların sağladığı oksijen sayesinde temiz hava alırız. Sebze, meyve ile beslenen insanoğlu diğer bitkilerden her şekilde yararlanırlar. Kimini baharat olarak yemeklerini tatlandırmak için kimini ilaç olarak, kimini de süslenmek güzel kokmak adına kullanmaktadır. Kısacası bitkiler birçok sektörde kullanılan hammaddelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.