Bitki kısımlarından hangileri bitkinin kökü, hangileri gövdesi, hangileri yaprağıdır?

Gıda olarak tüketilen birçok bitki türü bulunmaktadır. Günlük hayatta gıda olarak tüketilen bitki kısımlarından hangileri bitkinin kökü, hangileri gövdesi, hangileri yaprağıdır?

 

Bitkiler genellikle besin olarak tüketilen zengin kaynaklardır. Bu kaynaklara bakıldığında, bitkilerin geniş bir tüketim yelpazesi olduğu bilinmektedir. Bazı bitkilerde yenen kısım kök iken bazı bitkilerde gövde , yaprak ya da meyve gibi farklı bitki organları yenmektedir. Gıda olarak tükettiğimiz bitkilere baktığımızda en bilinen patates bitkisidir. Bu bitki bir kök bitkisidir. Yumru şeklinde olup toprak altında gelişim göstermektedir. Bizim aradığımız nişasta özellikleri bu kısımda olduğundan dolayı yenen kısmı da burasıdır. Maydanoz gibi yeşilliklerin ise gövde ve yaprakları tüketilmektedir. Yeşil yapraklı bitkilerin genellikle yaprakları tüketilmektedir.

 

Bazı bitkiler ise genel olarak tüketilmemektedir. Bu yüzden de bitkileri tanımak ve yenen bitki olup olmadığını bilmek gerekmektedir. Bitkilerin yenmesi halinde tüketimi sağlanmalıdır. Çünkü doğada yararlı bitkinin yanı sıra zehirli bitki de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.