Birlikten kuvvet doğar sözünü doğrulayan örnekler

 “Birlikten kuvvet doğar.” sözünü doğrulayan örnekler biliyor musunuz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Birlik ve beraberlik içerisinde olmak; her zaman güçlü olmak duygusunu da beraberinde getirir. Birlik olmak sayesinde pek çok güç işin kolaylıkla başarılabildiği bilinmektedir. Bundan dolayı ‘’Birlikten kuvvet doğar’’ sözü sıklıkla söylenmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kültürümüzün önemli bir parçası olan birlik ve beraberlik içerisinde olma duygusunun pek çok örneğine rastlamak mümkün olmaktadır. Birlik ve beraberlik içerisinde olarak zor işlerin üstesinden gelmek konusunda örnek oluşturabilecek; bir olayı da paylaşmak isterim. Köyümüzde özellikle yaz aylarında su sorunu yaşanılmaktaydı. Hemen her yaz ortalarında köydeki bulunan su kaynağımız, azaldığı için köy çeşmemizden çok az su gelirdi. Bu durum da doğal olarak köylülerin saatlerce çeşmelerin başında beklemesine neden olurdu. Hatta kimi zaman çeşmelerden hiç su gelmediği de olurdu. Bu durumdan bunalan köylüler, ne yapmaları gerektiği hususunda ufak bir araştırma sonrasında; 26 kilometre ötedeki yayladan su getirilmesine karar verildi. Ancak ne ağır makineler vardı ne de ağır iş makinesi kiralanacak para. Bu sorunun üstesinden ise; köylülerin sırayla gruplar halinde dönüşümlü bir şekilde çalışarak; 26 kilometrelik, su borusu kanalını açması düşüncesinin ortaya atılmasıyla gelindi.

 

26 kilometre öteden su getirme düşüncesi başlangıçta gerçekleştirilmesi çok zor bir durum olarak tanımlansa da köylülerin birlik ve beraberlik içerisinde çalışması sayesinde üstesinden gelindi. Böylece köyümüzde artık su sorunu yaşanılmamaya başlandı. Unutmamak gerekir ki ‘’Bir elin nesi var iki elin sesi var’’

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir