Birine yardım ederken ve birinden yardım alırken neler hissedersiniz?

Birine yardım ederken ve birinden yardım alırken neler hissedersiniz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yardım etmek insanın elindeki her türlü imkanları ile maddi ya da orada kişiyi sakinleştirmesi ile ya da bulunuşu ile de manevi yönü ile iki şekilde yapılabilmektedir. Kişi bu yardımı sadece yapmaz bazen de almak durumunda kalabilir. İkili iletişim ve toplumların olduğu ortamlarda muhakkak ki karşılıklı olarak yardımlaşma faaliyetinde bulunan iki kişiye rastlayabilirsiniz. Yardımlaşmanın asıl amacı kişilerin içinde bulunduğu sıkıntılı durumu gidermektir ve bazen de yanımızdaki kişi bizim içinde bulunduğumuz sıkıntılı durumu giderir.

Hâl böyle olunca birine yardım ettiğinizde yardım durumunda olduğumuz o duyguları yaşayabilir miyiz, yaşayamaz mıyız? onu düşünelim. Kişi çok zor ve sıkıntılı bir anında yardım aldığında hissettiği duygu muhakkak ki arkadaşına karşı büyük bir sevgi ve şefkat olacaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Onun göstermiş olduğu merhamette karşılık olarak o da ona merhametli davranacaktır. Diğer bir şekilde baktığımızda kişiyi bir başkasına yardım ederken de aslında mutlu olabilir. Kendi yüklü değildir ya da kendisi o anda kötü bir zor durumda değildir.

Fakat karşısındaki yakın olduğu kişi zor durumda, onun durumuna yardım ederek onun ferahlığını gördüğünde de mutlu olur yani yardım etmek ve yardım almak her iki şekli ile de mutlu eden ve her zaman kazandıran bir davranıştır. İnsanlar birbirlerine yardım ettiklerinde kaybetmezler. Aksine karşı tarafın hem güvenini hem sevgisini kazanırlar. Her iki şekilde de yardım duygusu insanı mutlu eden ve iyiliğe sevk eden bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.