Birinci Dünya Savaşı Nasıl Başladı?

Birinci dünya savaşı, 1914 yılının Ağustos ayından 1918 yılının Kasım ayına kadar süren, çok geniş çaplı uluslararası bir savaştır. Savaşa dahil olan devletler itilaf ve ittifak olmak üzere ikiye ayrılmışlardı. İtilaf devletlerini İngiltere, Fransa, Belçika, Rusya, Sırbistan ve savaşa kısa süreli dahil olan Japonya oluştururken, ittifak devletlerini ise Almanya, Avusturya – Macaristan İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Bulgaristan oluşturmuştur. İtilaf devletlerine daha sonra ABD, İtalya, Romanya ve Yunanistan dahil olmuştur.

 

1.Dünya Savaşı’nın Nedenleri Nelerdir?

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İngiltere 18.yy’da Sanayi Devrimi’ni gerçekleştirdi ve bu sayede zenginleşti. Dünyanın pekçok yerinde sömürgecilik yaparak gelişmiş ve imparatorluk haline gelmişti. 19.yy’da ise Avrupa’da birçok ülke sanayileşerek büyüdü ve özellikle Almanya İngiltere’nin rakibi haline geldi. Sanayileşme sayesinde ekonomisi büyüyen ve nüfus artışı yaşayan Almanya, gereksinimlerini karşılamak için sömürgeler arayışına girdi. Bu vesile ile dünyaya açılan Almanya İngiltere ve Fransa ile karşı karşıya kalıyordu.

Balkanlar’da ise siyasi ve ekonomik baskısını arttırmaya çalışan Avusturya – Macaristan İmparatorluğu söz konusuydu. Bu imparatorluk uzun süredir Rusya ile çatışmakta ve bu çatışma Avrupa’nın gündemindeydi. Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu, Avrupa’daki devletlerin sömürge konusunda çatıştığı bölgelerdi.

Tüm bu sebeplerden dolayı devletler kendi çıkarlarını korumak ve güvenliklerini sağlamak adına kendi aralarında antlaşmalar yaptılar. Devletlerin itilaf ve ittifak olarak ikiye ayrılmasındaki sebep buydu.

 

Savaşın Başlangıcı

1908 yılında Avusturya Bosna’yı işgal etmişti. Bosna’nın Saraybosna şehrinde bir Sırp milliyetçisi Avusturya veliahtını öldürdü ve bu durum savaşın başlaması için bahane oldu. Avusturya bu olaydan Sırbistan’ı sorumlu tuttu ve 27 Ağustos 1914’de Sırbistan’a saldırdı. O dönem Avusturya ile arasında politik sorunlar yaşayan Rusya, Sırbistan’a destek verdi.Bu destek sonrası Almanya, Avusturya’nın müttefiki olarak Rusya’ya savaş açtı. 1892 yılında Rusya ve Fransa aralarında ikili antlaşma yapmalarından dolayı, Almanya’nın Rusya’ya savaş açması Fransa’nın Rusya yanında savaşa dahil olmasına sebep oldu. Bundan dolayı Almanya Fransa ile de savaşmak durumunda kaldı ve savaş açtı. Fransa’ya saldırı düzenleyen Almanya’nın Belçika’ya girmesi ile İngiltere savaşa katıldı. Bunun sebebi ise daha önce Belçika ve İngiltere arasında imzalanan antlaşmaya göre herhangi bir saldırı karşısında İngiltere’nin Belçika’ya yardım edeceği sözüydü. Böylelikle 1.Dünya Savaşı başlamış oldu.

O dönemlerde orduların savunma gücü daha fazlaydı. Güçlü filolara sahip olan İtilaf devletleri, denizde üstünlüğü sağladı. Savaşın ilerleyen zamanlarında Alman denizaltıları ticari gemilere saldırdı. Ayrıca 1.Dünya Savaşı uçakların kullanıldığı ilk savaştır.

 

Osmanlı Devleti Bu Savaşa Nasıl Dahil Oldu?

Osmanlı Devleti 20 Temmuz 1914’de tarafsızlığını ilan etmişti. Fakat Almanya ile yaptığı gizli antlaşma nedeniyle istemsiz bir şekilde savaşa katılmış sayıldı. Bunun nedeni ise iki Alman savaş gemisi olan Goben ve Breslau İngiliz gemilerinden kaçarken Çanakkale Boğazı’ndan Marmara’ya giriş yaptı. İtilaf devletleri bu durumu protesto etti. Bunun üzerine Osmanlı bu gemileri satı almış gibi göstererek adlarını Yavuz ve Midilli olarak değiştirdi. Daha sonra Osmanlı donanması Yavuz adını verdiği Alman savaş gemisini de donanmasına katarak Karadeniz’e açıldı ve burada bazı Rus limanlarını bombaladı. Bunun üzerine önce Rusya daha sonra Fransa ve İngiltere Osmanlı’ya savaş açtı. Osmanlı bu savaşa üç ayrı cephe de katıldı. Bu cepheler Marmara ve Boğazlar, Kafkasya ve Ortadoğu cepheleridir.

 

Ekonomi ve nüfus artışının etkisi ile ihtiyaç giderlerinin artması, bundan dolayı sömürgeciliğin yayılması ve devletlerin kendi güvenliklerini sağlamak istemeleri amacıyla aralarında gizli antlaşmalar yapmaları bu devletleri büyük bir kaos savaşına götürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir