Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir?

Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir? Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Her bir bireyin, kişisel ve toplumsal sorumlulukları olduğu gibi kişisel ve toplumsal ihtiyaçları da bulunmaktadır. Genel olarak temel ve gerekli olan kişisel ihtiyaçlarımız;

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Beslenmek
  • Barınmak
  • Eğitim
  • Güvenlik
  • Adalet
  • Sağlık
  • Ulaşım
  • Haberleşme ve iletişimdir.

Bu ihtiyaçlarımızın birçoğu devlet kurumlarınca karşılanmaktadır. Eğitim okullarda, sağlık hastanelerde, güvenliğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri ya da Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma gibi kurumlarca korunmaktadır. Ulaşım ise belediyelerce kara, hava, raylı ve deniz yolu ile, adaletimiz ise adliyeler, Yargıtay, Danıştay gibi kurumlarca sağlanmaktadır. İnternet ile haberleşme yeni bir boyut kazanmıştır. Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca yapılmaktadır.

 

Geriye kalan beslenme ve barınma ihtiyaçlarımızı da karşılamak için çalışmak zorundayız. Barınma ihtiyacımız için yine devlet Çocuk Esirgeme Kurumları ve Kadın Sığınma Evleri gibi ayrıcalıklar tanımaktadır. Fakat çalışarak kendi paramızı kazandığımızda ve ekonomik özgürlüğümüzü elimize aldığımızda pek çok ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Ekonomik özgürlüğümüzü kazanmak için en önemli etmen eğitimdir. Eğitimli bir kimse her konuda haklarını korumasını da bilir.

 

Kişisel ihtiyaçlarımız temel, gerekli ve keyfi olmak üzere şekillenmektedir. Temel ve gerekli ihtiyaçlarımız hayatımızı devam ettirebilmemiz için gerekli olanlardır. Bu ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz huzurlu, mutlu ve barışçıl bir toplum olabilmemizi sağlar.İhtiyaçlarımızı karşılamak için en başta eğitim alarak kültürlü ve bilinçli vatandaşlar olmamız gerekmektedir. Ekonomik özgürlüğümüzü elimize aldığımızda kimseye muhtaç olmadan yaşayabilir ve hayatımızı devam ettirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir