Bir yerin yurt olabilmesini sağlayan unsurlar nelerdir?

Bir yerin yurt olabilmesini sağlayan unsurlar nelerdir?

Her insan doğduğu topraklarda sahiplik duygusu hisseder. Doğmuş olduğu topraklar üzerinde kendisinden önce o toprak da bulunmuş annesi, babası, dedeleri ve çok eski zamanlarda o toprağın sağlam bir şekilde elde kalabilmesi için uğraş ve çaba vermiş olan her türlü ecdadı önemli bir yerde bulunmaktadır. Buna bağlı olarak diyebiliriz ki; kişinin doğmuş olduğu yer aslında onun için vatan toprağıdır.

Biz o vatan toprağına yurt adı veriyoruz. Yaşamış olduğumuz topraklar üzerinde nefes alıp verdiğimiz zaman geçirdiğimiz ve bu toprakların her türlü verimli alanından elde edilmiş ürünlerini tükettiğimiz alan “yurt” kavramı içerisine girmektedir. Yurt bizim doğuştan beri var olduğumuz sahip çıkmamız gereken ve geçmişimiz ile de bağlantısı bulunan her zaman için korunmasının gerektiği bir alandır. Yurtsuz insan aslında çölde yalnız kalmış ya da tek başına kalmış bir insan gibi olabilmektedir. Yurt sahibi olan ve sahip olduğu bu vatan toprağı üzerinde ayakta kalabilmesi ve içinde kendisi gibi yurttaşların var olabilmesi için çalışıp çabalayan ve olumlu şeyler ile meşgul olan insan olabilmenin şartlarındandır. Bir yerin yurt olabilmesi için üzerinde yurttaş bulunması, üzerinde bulunan her bir vatandaşın da bu yurdun kendisine ait olduğu bilinci ile sonuna kadar korunması gerekmektedir. Bu koruma bazen savaşarak bazen ise yurt toprakları üzerinde bulunan hiçbir alanı alanı işgal edilmesine imkan vermemek ve bazen de burada kullanılan kültürü ve gelenekleri korunmasında yardımcı olmak ve bu değerleri yıkmaya çalışanlara karşı her zaman için ayakta durarak karşı koymak gerekir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yurdu koruyabilmek dışarıdan gerçekleşecek herhangi bir saldırı ya da hakarete karşı savunabilmek toprakları üzerine adım atmış ve yaşayan her yurttaşın başlıca görevidir. Yurt bizim ana vatanımız yuvamızdır. Bunun bilinciyle bastığımız her bir karışının zorluklar ile ve büyük bir mücadele ile korunduğunun farkında olarak hareket edilmeli ve her zaman için faydalı bir insan olmaya çalışmalıyız.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın