Bir yeri gezerek görerek tanıyıp öğrenmek ile kitaplardan öğrenmek arasında fark nedir?

Bir yeri gezerek görerek tanıyıp öğrenmek ile kitaplardan öğrenmek arasında fark nedir?

Öncelikle gezmek de okumak da çok güzel fiillerdir. Bir yeri gezerek, görerek tanıyıp öğrenmek ile kitaplardan okuyarak öğrenmek arasında çok fark vardır. Bazı insanlar gezerek öğrenmeyi severken, bazı insanlarda okumayı daha çok sever.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Gezerek öğrenmek birçok duyu organına hitap ettiği için daha kalıcıdır, pratik bilgidir, gezen bilgiyi bizzat yerinde görür ve öğrenir. Gezerek farklı insanlar ve kültürler tanıyarak kendimizi çok geliştirebiliriz. Gezmek, kişiye sosyalleşme imkan sunar ve iletişim becerisini geliştirir.
Konu öğrenmek ve bilgi kazanmak olunca da okumaktan daha tesirli bir yöntem yoktur. Bir insan ne kadar çok gezerse gezsin, bu o kişinin çok bilgili olduğuna yeterli kanıt değildir. Çünkü kişinin belli bir zaman diliminde gideceği yerler sınırlıdır. Ancak bir insan okumayı çok seviyor ise, her zaman yeni bilgiler edinebilir ve her okuduğu kitapta farklı bir mekan ile karşılaşacak, oralara gitmemiş olsa da bilgi sahibi olacaktır.

 

Okunan her kitap insan için yeni bir dünyadır. Kitaplardan okuyarak öğrenmek kişinin hayal dünyasını genişletir ve fikir dünyasını zenginleştirir. Bu sebeple çok okuyan bilgi ile donanmış olur. Gezerek öğrenmede keşfetme vardır ama okuyunca öğrenmede ise bilgilenme gerçekleşir. Gezerek öğrenmede maddiyat gerekli iken kitaplardan öğrenmede çok az masraf yeterli olacaktır. Okuyarak öğrenmede hayatın her alanında kişiye sonsuz bilgiler sunulur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy, Ortalama: 4,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir