Bir yerde madencilik faaliyetinin yapılması o çevrede yaşayan insanların sosyal hayatlarını nasıl değiştirir?

Bir yerde madencilik faaliyetinin yapılması o çevrede yaşayan insanların sosyal hayatlarını nasıl değiştirir?

Ticaret kavramı kendi içinde çok önemli alt başlıkları olan bir kavram. Dünden bugüne çok değişik ticari faaliyetler var. Her birinin farklı bir kesime, farklı bilgi birikimlerine gereksinimi olduğu açık ve net. İşte o alanlardan bir tanesi de dünyanın hemen her yerinde yapılabilen madencilik faaliyetleri.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Madencilik bilindiği üzere yer altında yer alan altın, gümüş, bakır gibi değişik madenlerin ve/veya pırlanta, elmas gibi değerli taşların çıkarılması, sonrasında ise işlenmesi ile alakalı olan bir iş kolu. Her bir madencilik faaliyetinin de kendi içinde farklı iş akışları, çıkarılan madenin işlenme teknikleri var. Bunlara bağlı olarak kurulan tesisler, kuruldukları yerlerde insanların sosyal yaşamlarını ciddi anlamda etkiliyor.

 

Eğer siyanür gibi bir element ile altın arama yapılır ve sonrasında benzer zehirli maddeler kullanılır ise insan sağlığını riske edecek ortamlar doğuyor. Benzer bir durum pırlanta işlenmesi sırasında geçerli olan bir olgu zira pırlanta alanında çalışan insanlar ciddi anlamda kimyasallara maruz kaldığı için bir süre sonra sağlık sorunu yaşıyor ve erken ölümler baş gösteriyor.

 

Tüm bunların yanı sıra madencilik faaliyetleri için özellikle küçük yerleşkelere gelen beyaz yakalı olarak tabir edilen maden mühendisi, işletmeci tarzında insanlar beraberlerinde belli bir yaşam kültürü getirdiğinden kentler gereksinimlere uygun yeniden yapılanıyor ve yeni iş alanları kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bu durum ise madencilik faaliyeti yapılan kentlerin sosyoekonomik düzeyini yükseltiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir