Bir Türk bilim insanının Nobel ödülü alması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bir Türk bilim insanının Nobel ödülü alması konusunda ne düşünüyorsunuz? Açıklayınız.

 

Şüphesiz Nobel Ödülleri verildiği alanlarda çalışmalar araştırmalar buluşlar ortaya koyan tüm bilim insanlarının hayalinde bu ödülleri alabilmek vardır. Nobel Ödülleri 1985 yılından beri insanlığa katkı sağlayan buluşları ödüllendirmeye devam ediyor. Verilen ödüller diğer ülkeler açısından büyük önem taşımaktadır. Hele ki bizim bilim insanımız bu ödüle layık görülmüşse tadından yenmez. Ülkemizi her alanda temsil edebilecek bilim adamlarına sahip olmamız büyük başarıdır. İsmimizi ve başarılarımızı tüm dünyaya göstermemiz mükemmel bir öneme sahiptir. DNA onarımı konusunda ve DNA onarılsa da genetik bilgisini koruduğunu ortaya koyan kimya dalında Nobel Ödülü kazanan Profesör Doktor Aziz Sancar Türkiye’ye ikinci defa Nobel sevincini yaşatmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yine Türkiye’ye ilk Nobel ödülünü Orhan Pamuk kazandırdığında bizim için büyük bir gurur yaşatmıştı.2006 Nobel Edebiyat Ödülü ‘Kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbiriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulan’ Orhan Pamuk un çalışmasına verilmişti.” Orhan Pamuk 2006 senesinde Nobel Ödülleri’ni Türkiye’den ilk kazanan kişidir.

 

Sadece Nobel kazanan değil aday olup ülkemizi temsil eden birçok yazar ve bilim adamı vardır. İnce Memed’in yazarı Yaşar Kemal ise Nobel Edebiyat Ödülü’ne ilk defa aday gösterilmişti. Daha sonraları Yaşar KEMAL bıkmadan usanmadan Nobel Ödüllerine aday olmaya devam etmiştir. Ülkemizden Leyla Erbil Nobel Edebiyat Ödülü’ne ilk kadın yazar olarak aday olmuştur. Bütün bu gibi örnek vereceğimiz insanların ülkemizi Türk bilim insanı olarak temsil etmesi ve ödül alması hem içte hem dışta bize maddi manevi katkıları vardır. Bilim insanlarımızla gurur duyuyoruz.


Benzer Yazılar

1 yorum “Bir Türk bilim insanının Nobel ödülü alması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın