Bir toplumun yaşayış biçiminin dil üzerinde etkisi var mıdır?

Bir toplumun yaşayış biçiminin dil üzerinde etkisi var mıdır?

Her toplumun kendi konuştuğu bir dili vardır. Peki toplum bundan etkilenir mi? Birçok koşula göre zamanla değişen bu dil bizim hem karakterimizde hem de geleceğimizde çok büyük rol oynuyor. Dili iyi kullanan bir birey sorunlarını dinleyerek, konuşarak çözüyor. Ama dilini kötü ve argo sözcüklerle kullanan bir birey ise çabuk sinirlenip agresifleşiyor. Çünkü dilini bilmediği için kendini ifade edemiyor. Düzgün bir cümle yapısı kuramadığı için ilk yol olan küfürlere başvuruyor. Bu da topluma rahatsızlık veriyor.

Dünya’nın neresine bakarsak bakalım dilini iyi kullanan ve ona sahip çıkan toplumların refah seviyesi, dilini kötü kullanıp, sahip çıkmayan toplumlardan çok daha fazla oluyor. Gelişmiş toplumlarda bireylerin daha mutlu ve huzurlu olduğu görülüyor. Çünkü bu toplum dilini iyi kullanıp, kendilerini daha rahat ifade ediyor.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bu sayede de yaşadığı yerde ki kalite artıyor. Suç oranı da azaldığı için çok daha yaşanabilir bir yer oluyor.  Dil,  kötü kullanılan toplumlarda ise suç oranı yükselmiş, yaşama standartları çok daha düşmüş, kavga etmekten gelişemeyen bir toplum oluyor.

Biz toplum olarak daha iyi bir yaşam istiyorsak önce dilimizi güzel ve etkili kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. Ayrıca küçüklerimize de bunu öğretmemiz gerekiyor. Kendi geleceğimizi biz belirliyoruz. Yazımı da Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözüyle bitirmek istiyorum. “Diline sahip çıkmayan milletler yok olmaya mahkumdur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.