Bir tepkimenin aktivasyon enerjisi nasıl düşürülebilir?

Bir tepkimenin aktivasyon enerjisi nasıl düşürülebilir? Açıklayınız.

 

Bir kimyasal reaksiyonun daha hızlı ve kolay gerçekleşmesi için aktivasyon enerjisinin düşürülmesi gerekmektedir. Bu enerjiyi düşürmek amacıyla kullanılan maddelere katalizör adı verilmektedir. Katalizörler sayesinde reaksiyonun başlaması için gerekli olan enerji miktarı düşürülür ve tepkime daha hızlı gerçekleşir. Tepkimenin hızlı gerçekleşmesi için sıcaklığı artırmak da diğer bir etken olarak gösterilebilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Katalizör adı verilen maddeler tepkimeye özgüdür ve bir tepkimede kullanılan madde başka bir tepkimede işe yaramamaktadır. Tepkime içerisinde kullanılan katalizörler tepkime sırasında etkilenmeden direk olarak çıkar ve tekrar aynı tür tepkimelerde kullanılabilir. Canlı vücudunda kullanılan ve biyolojik katalizör olarak adlandırılan enzimler vücut içerisinde gerçekleşen tüm tepkimelerde kullanılmaktadır. Aktivasyon enerjisi düşürüldüğünde bu enerjiyi geçmeyi başaran tanecik sayısı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu şekilde reaksiyon hızı da artırılır. Tepkime hızını artıracak birçok yöntem bulunmakta iken aktivasyon enerjisini düşürecek tek etmen katalizör kullanmaktır.

 

Bir tepkimenin gerçekleşebilmesi için eski bağların koparılarak yeni bağların oluşturulması gerekmektedir. Bunun en önemli sebebi ise tepkimeye giren maddeler ile ürünler arasında bulunan bağların farklı olmasıdır. Bağların yeniden düzenlenmesi için tepkime başlamadan geçiş süreci adı verilen bir süreç bulunmaktadır. Bu geçiş halini oluşturabilmek için de belirli miktarda enerjiye ihtiyaç duyulur.

 

Aktivasyon enerjisi bir tepkimenin gerçekleşmesi için önünde bulunan bir bariyer olarak düşünülebilir. Bu tepkimenin gerçekleşebilmesi için molekül taneciklerinin bu bariyeri aşması gerekir. Bariyerin yüksek olduğu durumlarda ise sadece belirli miktarda moleküller yeterli kinetik enerjiye sahip olacaktır. Bu da reaksiyonun gerçekleşmesini engelleyecektir. Katalizör adı verilen maddeler ise tepkimeler için daha düşük bir aktivasyon enerjisi oluşturur. Bu sayede moleküller içerisinde yer alan tüm tanecikler rahat bir şekilde bariyerleri aşarak belirli bir kinetik enerjiye sahip olurlar. Kimyasal tepkime de bu sayede hem kolay hem de hızlı bir şekilde gerçekleşir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oy, Ortalama: 2,50 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir