Bir şiirin dizelerinin farklı dizilişi, şiirin okunuşunu etkiler mi?

Bir şiirin dizelerinin farklı dizilişi, şiirin okunuşunu etkiler mi? Düşüncelerinizi paylaşınız.

 

Bir şiirin dizelerindeki diziliş elbette okunuşunu etkiler. Sadece okunuşunu değil anlamını, anlam bütünlüğünü, ahengini de etkiler. Örneğin Cahit Sıtkı Tarancı’nın Otuz Beş Yaş şiirini ele alalım.

 

Yaş otuz beş yolun yarısı eder.

Dante gibi ortasındayız ömrün.

Delikanlı çağımızdaki cevher,

Yalvarmak, yakarmak nafile bu gün,

Gözünün yaşına bakmadan gider.

Şimdi dizelerin yerini değiştirelim,

Dante gibi ortasındayız ömrün.

Yaş otuz beş yolun yarısı eder.

Gözünün yaşına bakmadan gider.

Yalvarmak, yakarmak nafile bu gün,

Delikanlı çağımızdaki cevher,

 

Şiirin okunuşu tutuk bir hal aldı öyle değil mi? Ahenk bozuldu, anlam bütünlüğü bozuldu. Şiirin dizelerindeki dizilişi değiştirmek doğru olmaz bence. Şair zaten duygu ve düşüncesini aktarırken en doğrusunun o şekilde olacağına inandığı için dizeleri bu şekilde yerleştirmiştir. Dizelerin sıralanışında bir düzen vardır. Hem estetik hem de anlam açısından.

 

Belki de biz şiiri o haliyle okuduğumuz, kulağımız ve gözümüz o haline aşina olduğu için böyle düşünüyor olabiliriz. Şiir aslı farklı olsaydı, biz ilk olarak o farklı şekli görüp okusaydık, o zaman gözümüz ve kulağımız o haline aşina olduğu için garip gelmezdi belki. O halini estetik bulurduk belki de. Belki de bu şiiri ilk duyduğumuzda ya da okuduğumuzda hakkında olumlu yorumlarla birlikte duymasaydık, hafızamızda farklı bir algı veya yapılandırma olabilirdi. Sanata bakış açımız, sanatın bizde bıraktı his ya da iz çevremiz ile çok ilgilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.