Bir şeyi merak ettiğinde ne yaparsın?

Bir şeyi merak ettiğinde ne yaparsın?

Bir şeyi merak ettiğimde onun cevaplarını ararım. Cevabı öğrenebileceğim en yakın kaynaktan araştırmalar yaparım. Merak ettiğim şeye göre araştırdığım kaynaklar değişir. Kişisel konularsa merak ettiğim, ailemden başkası bu sorulara yanıt veremeyebilir. Mesela aile içi merak ettiğim konuları anne ve babama sorarım. Çocukluk anılarım ya da anne ve babamın geçmiş deneyimleri hakkındaki sorular, yalnızca anne ve babamın yanıtlayabileceği sorulardır. Ayrıca kardeşlerim ya da diğer aile fertlerim de merak ettiğim konu hakkında soru sorduğum kişiler arasındadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bunun dışında merak ettiğim birçok konu olabiliyor. Dünyanın nasıl döndüğü, mevsimlerin geçiş süreci ya da bir camın nasıl imal edildiği gibi cevaplamanın gerekli bir bilgi gereksinimi gerektiren konular var. Böyle konuları merak ettiğimde, genelde internetten araştırır ve arama motoruna sorarım. Bana en yakın ve doğruluğundan emin olduğum internet adresinden bilgi edinmeye çalışırım. Merak ettiğim soruların yanıtlarını ararken en çok kullandığım yol budur. Çünkü kişisel konular dışında en çok bana internetin cevap verebileceği konuları merak ediyorum.

Merak ettiğim konuların cevaplarını bulmak için, cevabın var olduğunu bildiğim ders kitapları, dergiler ve bilgi içerikli diğer tüm kitaplardan da yardım alırım. Bu kaynaklar, merak ettiğim konuya doğru cevap verebilecek gerekli bilgiye sahip olmalıdır ve anlaşılır, net bir anlatımı olmalıdır. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmeme sebep olabilir ya da kafa karışıklığı yaratabilir. Yanlış bilgi edinme durumunu ortadan kaldırmak için kaynağın güvenilir olması çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir