Bir sanat dalı olarak resim, heykeltıraşlık, tiyatro ve müziğin kullandığı malzemelerden bildiklerinizi söyleyiniz.

Bir sanat dalı olarak resim, heykeltıraşlık, tiyatro ve müziğin kullandığı malzemelerden bildiklerinizi söyleyiniz.

1)Resim birçok farklı akımı ve çeşidi olan, çok yönlü bir sanat dalıdır. Yağlı boya, suyu boya, kuru boya ya da kara kalem gibi birçok farklı yöntemle resim yapmak mümkündür. Bu sanatla uğraşan kimselere ise ressam ismi verilmektedir. Genel olarak resim sanatında kullanılan malzemeler ise; boya kalemleri, suluboya ve fırçaları, yağlı boya, akrilik boya, guaş boya, mum boyası, pastel boya, kök boya, resim defteri, resim kağıdı, tuval, kalem, palet ve silgi olarak sıralanabilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

2)Heykel sanatı oldukça eskiye dayanan köklü bir alan olup profesyonellik gerektirmektedir. Tabiatta görülen somut varlıkları ya da soyut varlıkları taş, çamur, maden ya da tahtalar kullanılarak üç boyutlu olarak yapmaya heykelcilik, bu sanatla ilgilenen kişilere ise heykeltıraş adı verilmektedir. Heykel sanatında en çok kullanılan malzemeler; mermer, beton, kil, betonarme, kalıplar, oyma ve kesme araçları vb. olarak sıralanabilir.

 

3)Her alanda büyük etkisi olan müzik sözlük anlamıyla sesleri meledi haline getirmenin sanatıdır. Pek çok farklı dala ayrılan müzik bestekârlarınamusikişinas adı verilmektedir. Müzik sanatında kullanılan malzemeler ise genel olarak müzik aletleri(gitar, keman, ut, piyano, çello, saz, flüt vb.)’dir.

 

4)Tiyatro, bir senaryonun sahnede canlı olarak oyuncular tarafından canlandırılması ve oynanmasıdır. Tarihin ilk çağlarına kadar uzanan bu sanat eserleri günümüzde sahnelerde canlı olarak ya da televizyonda ve internette yayınlanmaktadır. Tiyatro oyuncularına ise aktör ve aktris ismi verilir. Tiyatro sanatında kullanılan malzemeler; kostüm, sahne, dekor araçları olarak sayılabilir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.