Bir romanı okumakla o romanın filmini izlemek sizde aynı etkiyi yaratır mı?

Bir romanı okumakla o romanın filmini izlemek sizde aynı etkiyi yaratır mı?

Günümüzde popüler olan, fazla okunan romanların sinemaya uyarlanmış halini izleyebiliyoruz. Okuduğumuz kitapların filmlerini izlemek güzel bir durum gibi gözükse de, çok beğendiğimiz hayalimizde canlandırdığımız karakterler her zaman düşündüğümüz gibi çıkmayabilir ve hayal kırıklığına uğrayabiliriz. Çünkü bir kitabın daha fazla olan detaylarını başkalarının bize gösterdiği gibi değil, kendi hayal dünyamızda daha ayrıntılı görebiliyoruz. Bu yönden okunan kitabın filmi izlediğinde etkisi aynı olmaz.

Fakat daha farklı şekilde düşünüp, kendi hayalimizde canlandırdığımız karakterleri veya olayları başka birinin gözünden görmek isteyenler de olabilir. Filmi başarısız çekilen kitapların, filmini önce izleyip kitabı daha sonra okunduğunda sizi kitaptan soğutabilir. Senaristler romanların büyük bir bölümünün sinemaya uyarlayamayacaklarını bildikleri için romanlardan çok fazla kırpma yapmaktadırlar. Bu kırpmalar bazen romanların en önemli yerlerinden olabiliyor ve böylelikle etkileyiciliği tamamen yok olabiliyor. 500-600 sayfalık romanları 100 dakikalık filme sığdırıp, yazarın sayfalarca anlatıp tasvirlediği sayfaların gösterimi yalnızca birkaç dakika olabiliyor. Bu olay hayal dünyamızdakinden çok farklı olduğundan hayal kırıklığına uğrayabiliyoruz. Böylece kitaptan alınan hazzı filmin çok az bir kısmından alıyoruz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sonuç olarak bir roman sinemaya uyarlanacaksa, yönetmen ve bütün film ekibinin romana sadık kalması, altından kalkamayacağı filmlerin önemli kısımlarını kesip azaltarak sinemaya uyarlamaması gerekiyor. Özellikle edebi eserlerde okuyucuların hayal kırıklığına uğramaması için sözcük-görüntü ayrımını, bakış açısını, zaman kavramını ve diğer farklılıklara dikkat ederek sinema uyarlaması yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.