Bir roman filme alındığında o romanla film arasında ne gibi farklılıklar olabileceğini tartışınız.

Bir roman filme alındığında o romanla film arasında ne gibi farklılıklar olabileceğini tartışınız.

 

Roman; olay, yer, zaman, kişiler gibi yapısal unsurların bulunduğu, dilin kişisel tarzda kullanıldığı, anlatıcı tarafından aktarılan bir kurgusal akıştır. Bir roman sinemaya uyarlanırken bir senaryo hazırlanır. Bir film senaryosu; sahne düzeni, dekor değişimleri, diyaloglar, karakterlerin jest, mimik, hareket ve durumlarını da içeren dramatik kurguya sahip, kendine has tekniği olan bir metindir.

 

Bir roman tamamen bir filme alınmaz. Kısaltılır, eklemeler yapılır veya değiştirilir. Mutlaka farklı yönleri olur. Senaristin hazırladığı senaryo ve yönetmenin verdiği direktifler doğrultusunda, olayların akışında, kahramanların karakterlerinde ve bedensel özelliklerinde, diyaloglarda farklılıklar ortaya çıkar. Yan karakterler daha fazla ağırlıklı olabileceği gibi bazı karakterlerden bahsedilmeye bilir. Romanda geçen tüm olaylara filmde geçmeye bilir. Farklı mekânlarda geçebilir. Konunun yönü, vermek istenilen duygu farklı olabilir. Roman yazarı karakteri zeki, yaratıcı, iyi biri olarak çizmişken senarist ve yönetmen, o karakteri bencil, kurnaz, başkalarının fikirlerinden beslenen biri olarak kurgulayabilir. Romandaki kahramanlardan nefret ederken filmdeki karakterlere karşı merhamet besleyebiliriz.

 

Bir romanı okurken kitapla aranızda başka hiçbir şey yoktur, sadece yazarın anlatımı ve siz varsınızdır. Kendi hayal gücünüzle sahneleri oluşturur, olayları kafanızda canlandırırsınız. Önceden okuduğunuz bir romanın sinema uyarlamasını seyrettiğinizde bazen yetersiz bulursunuz ya da eksik. Bazen de film tam sizin hayal ettiğiniz gibidir. Bazen de bir filmi seyrettikten sonra romanı okursunuz. Hep film canlanır gözünüzde, filmi olağan üstü bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.