Bir oyunun metnini okumakla o oyunu tiyatroda seyretmek arasındaki farkları belirtiniz.

Soru: Bir oyunun metnini okumakla o oyunu tiyatroda seyretmek arasındaki farkları belirtiniz. Hangisi daha çok keyif verir?

 

Tiyatro eserini okumak da seyretmek de insana farklı hazlar yaşatmaktadır, farklı etkileri vardır. Eser okunduğu zaman hayal gücü devreye girmektedir. Karakterlerin görünüşleri, mekanlar hepsi zihinde canlanır. Ayrıca metinde yakalanan detaylar daha fazla olacaktır. Ayrıntılar parantez içinde verildiğinden eser daha çok anlam kazanacaktır. Oyunu tiyatroda seyrederken ise hayal gücü, zihinsel canlandırma aradan çekilmektedir. Zira kişiler de mekan da, sahnedeki insanlardan ve dekordan ibaret kalır. Bunun yanında oyuncuların karaktere kazandırdığı derinlik ve ruh, oyunu seyrederken daha kolay idrak edilebilmektedir. Karakterlerin vurgularından jest ve mimiklerine kadar pek çok etken, oyundan alınan zevke etki etmektedir. Bunu yanında tiyatro görsel ve işitsel duyulara da hitap ettiğinden kazandığı gerçeklik, metin okunurken olduğundan daha fazladır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ayrıca sahnede oyunu izlerken arka plan da bizi oldukça etkilemektedir. Farkında olmasak da dekordan oyun sırasında çalan müziklere kadar hepsi etkileyiciliği arttırmaktadır. Tüm bu detaylar atmosferi canlı tutarak seyirciyi kendine çekmektedir. Bu da seyircinin tiyatro oyununu yaşamasına imkan sunar. Bir de tiyatro menini okumak ve sahnede oyunu izlemek konunun anlatımı bakımından da farklılık sunmaktadır. Metin okunurken bazen önemli bölümler ya da diyaloglar dikkatten kaçmakta, önemsenmemektedir. Tiyatro oyunu seyrederken ise oyuncuların yorumu sizi farklı düşüncelere yöneltebilmektedir.  İyi oyunculuklar ve arka plan ile bezeli bir tiyatro oyunun, metni okumaktan daha etkili ve tercih edilir olduğu açıktır. Zira sahnelenen oyun, metine göre daha canlı ve dikkat çekicidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir