Bir metnin sade olması doğruluğu için yeterli koşul mudur?

Bir metnin sade olması doğruluğu için yeterli koşul mudur? Neden?

Bir metnin sade olması kolay anlaşılabilirliği açısından önemlidir. Doğru bilgiye daha kolay ve hızlı ulaşılabilirlik açısından doğruluk teşkil etse de tüm bilimler için aynı durum söz konusu olmayabilir. Bazı bilim dallarında detayları bilmek en doğru sonuca ulaşmak açısından daha doğru bir yaklaşım olacağından detayları göz ardı edemeyebiliriz. Örneğin; 14. Yüzyıl düşünürlerinden Ockhamlı Willam, “Ockham’ın usturası” adından bir yöntem geliştirdi ve bu yönteme göre, bilgilerin daha sade ve anlaşılır olduğunda doğruya ulaşmanın da daha kolay olacağı görüşüydü. Bazı felsefe düşünürleri sadeliğin en doğru bilgiye ulaşabileceğini savunurken bazıları ise tam tersidir. Bu sebeple bilim dalına göre durumu değerlendirmekte fayda vardır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Mesela Biyoloji bilimi ile ilgili bir metni detaylardan ayrı tutamayız birden çok deney ve gözlem gibi teknik detayları olmaksızın konuyu tam olarak anlamamız neredeyse imkansızdır bu sebeple her sadeleştirilmiş metnin doğru olduğunu kabul edemeyiz, yazının daha anlaşılabilir bir dile indirilmesi bakış açılarının da değiştirebilme imkânı vardır, özellikle bilimsel metinlerde sade bir kullanmak neredeyse imkansızdır.

Tüm bu açıklamalar neticesinde, bir metnin sade olması ve basit anlatılması, birçok detayı kapsamayacağı için, metinde sunulan bilgilerin doğruluğu için yeterli değildir. Böyle bir durumda detay verilmediği için saf ve net doğru ortaya çıkmayabilir ve insanlar yanlış düşüncelere kapılabilir. Dolayısıyla bu konuda bir genelleme yapmak mümkün değildir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir