Bir konuyu, düşünceyi karşınızdaki kişiye kaç farklı biçimde anlatabilirsiniz?

Bir konuyu, düşünceyi karşınızdaki kişiye kaç farklı biçimde anlatabilirsiniz?

Hayatta her gün çeşitli olaylar oluyor. Herkes kafasında farklı düşünceler oluşturuyor. Bu tür olay ve düşünceleri çevreleri ile paylaşıyorlar. Bir konuyu ya da düşünceyi anlatmanın, durumu açıklamanın pek çok yolu vardır.   Bu açıklama yolları durumun ya da düşüncenin niteliğine bağlı olarak değişmektedir. Bunlardan biri konuşarak açıklamaktır.

Eğer durumu anlatırken elinde kanıtların olması halinde destekleyici olacak şekilde açıklanabilir. Bu bir resim, sayısal bir veri,  elinde somut bir şey olması durumun açıklanmasını kolaylaştıran unsurlardır. Durum anlatılırken bilinen bir olay ile karşılaştırılarak anlatılması daha güçlü bir etki oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Durum ya da düşünceye benzer durumlardan örneklemeler yapılarak desteklenmelidir. Duruma uygun olacak şekilde anlatılacak bir hikaye anlatımı daha etkin kılacaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Duyguları etkileyen bir durum ya da düşünce ise kişinin empati kurmasını sağlamakanlamasında yardımcı olacaktır. Kişiye sen olsaydın ne yapardın hissini uyandırmak gerekir.

Her zaman sözler ile anlatmak yeterli olmaz. Hatta bazen de işe yaramaz. Bazen bir resim, bir fotoğraf karesi binlerce kelime ile oluşturulmuş bir açıklamadan daha etkileyicidir. Görsel bir dil kullanarak anlatmak duruma göre daha etkileyici olma ihtimali de unutulmamalıdır.

Bazı durumlarda ise ne söz ne de resimler ile anlatmak yerine yazarak anlatmakta bir yoldur. Anlatırken dile getiremediği şeyleri yazarak anlatılması daha kolay olabilir. Bu yazıyı okuyan kişilerde farklı hisler uyandırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.