Bir konu belirleyerek konuya ait tekzip metni örneği yazınız.

Yukarıda ÖSYM’nin kamuoyunda yayınlanan yanlış bilgi içeren bir habere yönelik tekzip metni verilmiştir. Siz de bir konu belirleyerek konuya ait tekzip metni örneği yazınız.

Tekzip; kişi ya da kuruma yönelik olarak çıkarılmış olan yanlış olan, doğru bilgiler içermeyen ve yalan haberlere denmektedir. Bu yalan haberler kamuoyu dediğimiz sosyal medya ve medya araçlarının bulunduğu ortamlara servis edilmektedir. Bu ortamlarda bulunan ve pek çok kişinin erişebileceği bu haberler bir de doğru değil ve yanlış bilgiler içeriyorsa kişi tekzip metni yayınlayabilir. Tekzip metni içerisinde bu bilginin yanlış olduğuna böyle bir haberin doğru olmadığına dair inkar içermektedir ya tamamı ile reddedici bir dil ya da doğru olmadığını beyan eden açıklamalar içeren bir metin türü oluşturulur.

Tekzip metin türüne örnek olarak şunu verebiliriz: Sait Faik Abasıyanık adlı yazarın aslında yazmış olduğu tüm eserlerinde gerçeklik unsurunu ön planda tuttuğu romanlarında bahsi geçen karakterlerin isimleri ya da karakterlerin başından geçen olayların gerçekliğe uygun ve uyumlu olduğunu kendisi söylemektedir. Romanlarında kullanmış olduğu mekanlarda yine etrafında yakınında bulunan mekanlar olduğunu da bunu sürekli dile getirmektedir. Kendisinin gerçekçi bir yazar olduğunu, yazmış olduğu yazı ve romanlarda da gerçeklikten kopma ya da hayal aleminde dolaşmadan biraz kurgusallık katarak metinlerini oluşturduğunu söylemektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Farklı kurum ve kuruluşlar aracılığı ile karşılaşmış olduğumuz Sait Faik Abasıyanık adlı yazarın oluşturmuş olduğu yazılara ve eserlere dair içerisinde tamamı ile bir kurgunun bulunduğu gerçeklik ile ilişkisi olmadığına dair yazılar tespit edilmiştir. Sosyal medya araçlarında günbegün yayılan ve konunun yalan olduğuna dair herhangi bir bilginin de beyan edilmeyerek doğruymuş gibi sunulmasından rahatsızlık duymaktayız. İnsanların ulaşabileceği kitle iletişim araçlarından bu yalan haberin vb. yazıların silinmemesi takdirde yerinde gerekli işlemlerin yapılacağını bildirmekteyiz.

Yukarıda bir yazara dair ve yazarın kullandığı roman diline dair yapılmış bir yanlış bilgi servisi söz konusudur. Bu bilginin yanlış olduğuna ve doğru bir şekilde çevrilmesine dair oluşturulmuş olan yazı türü tekzip örneği olmuş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.