Bir kitabevi sahibi olsaydınız

Bir kitabevi sahibi olsaydınız insanların daha fazla kitap okumasını sağlamak amacıyla ne gibi çalışmalar yapardınız? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

Ülkemizde basılan kitap sayısı her geçen gün artıyor fakat okuyucu oranı aynı şekilde artış göstermiyor. Kitap okuyan kitle her zaman belirli bir sayıda kalıyor. Buna çözüm üretmek gerekiyor ve tabi ki bu çözüm yolu insanları kitaplara çekebilmekten geçiyor. Her insan kendisine cazip gelen fikirleri değerlendirmek istiyor. Bunu da kitapevi sahipleri göz önüne alarak çeşitli fikirler ortaya atıp okuyucu sayısını artırabilir. Öncelikle insanlar için kitap okurken bir çay veya bir kahve vazgeçilmez bir tercih olabilir. İnsanların kitabevinde ulaşabilecekleri çeşitli ikramlar bulunması gerekiyor. Bu sayede daha çok insana kitap okumak cazip gelebilir ve böylelikle kendilerini sıkılınca bir boşlukta hissetmezler.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir çok kitabevi aslında bunu yapıyor fakat son zamanlarda bir hayli azaldığını gözlemliyorum, yani bahsettiğim şey kitap alan okurlara çeşitli hediyeler verilmesidir. Bir kitap alan okura yanında kitap ayracı vermek onun için güzel bir hediye olabilir. Bu sayede insanlar içerisinden elde ettikleri bilgilerden anılardan ziyade küçük hediyelerin verdiği mutluluktan da etkilenebilir. Son olarak ise bir kitapevi sahibi için kazanç çok önemlidir. Bu durum aynı şekilde okurlar içinde ilk sırada geliyor. Kitap fiyatlarını mümkün olduğunca her okurun ulaşabileceği seviyede tutan bir kitapevi, diğer kitapevlerine oranla çok daha fazla satış elde edebiliyor. Tüm bunlar okuyucu oranını gerçekten çok önemli miktarda attırmaya yardımcı olabilir, çünkü insanlar için kitaptan aldıkları mutluluk kadar, yan etkilerde çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.