Bir iyilik yaptığınızda ya da size bir iyilik yapıldığında neler hissediyorsunuz?

Bir iyilik yaptığınızda ya da size bir iyilik yapıldığında neler hissediyorsunuz? Anlatınız.

Mutlu olmak için iyilik yapın. Yedi ölümcül büyük günahlardan biridir, minnet duymak, hayat bana öğretti ki  yapılan iyiliğe minnet duyma sakın ve herhangi  bir iyilik yaptığında birine, karşılık beklemek iyilik değil, ticaret olur. İyi olmak mı zor, kötü olmak mı zor?  Bunu sorgularsak eğer; iyi olmak zordur aslında, elinde kötü olmak için her türlü done varken yine de bunlara rağmen iyi insan kalabilmeye  çalışmak daha zordur. Biri iyilik yaptığında bu iyilik yapanı  ilgilendirir, bu onun tekamülüdür.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanı geliştiren ve dönüştüren iyilik değildir, yaptığı muhteşem hatalar, geriye dönüşü olmayan girdiği  yollardır. İyilik unutulur ama kötülük unutulmaz, zaten kötü olmak zekâ işidir. Efendi ve eline vur, ekmeğini al birinin harcı değildir. Asıl mesele kime iyilik yapılmalı, kime yapılmamalı. Bazen birine iyilik yapmak, ona yapılan en büyük kötülüktür. Yapılan o iyilik belki o insanın potansiyelini kullanmasına engel, belki de tembelliğe sevk ediyor onu. Mesele adil olup, iyi analiz yapıp, doğru karar vermek.

İyilik bir insanın içindeki insani duyguları dışa yansımasıdır. Bu sebeple kendimiz iyilik yaptığımızda da başkaları bize iyilik yaptığında da iç dünyamızdaki insan bundan mutlu olur. Bu mutluluk daha çok iyilik yapılması konusunda insanı motive edebilir. Bu sebeple iyilik yapmak zamanla bulaşıcı hale gelebilir. İyilik yap iyilik bul derler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir