Bir insanın şair olabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Sizce bir insanın şair olabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Şair, öncelikle eleştirilere açık ve kendi yazdığını beğenmeyip silip tekrar yazabilen olmalıdır. Sevilen beğenilen alanında geniş kitleye hitap eden eserler yazabilmesi için ruhsal ve fiziksel olarak kendini bilen sağlıklı olmalıdır. Şair anlatmak istediklerini anlaşılır güzel bir dille özlü olarak yansıtabilmelidir. Düz yazılar göze akla hitap ederken şiirler daha duygusal kalbe hitaben yazılır. Şair yazılarında ve şiirlerinde hiçbir zaman ideolojik ve siyasi faaliyetlerde bulunmamaları lazımdır. Buna karşın şiirlerinde sosyal ve toplumsal sorunlara değinerek halkın sorunlarını işleyebilirler.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Şairliği kesinlikle ciddi bir iş olarak görmelidirler. Şiir sadece ilham geldiğinde değil ona her türlü anlarınızda yazabilmeli ve üzerinde saatlerce çalışarak orijinal ve kaliteli bir eser meydana getirilmelidir. Şairlik sabır ve çalışma gerektiren bir uğraştır.

 

Şairlikte bana göre eğitim alınarak yapılır. Herkesin yapabileceği bir iş değildir. Çaba ve emek gerektirir. Şairin anlattıkları ya da karşı tarafın anlamak istediklerini uygun bir üslupla verebilecek derecede etkili olmalıdır. Şiirin konusundan çok anlatılması da o kadar önemlidir. Şiir yazmak yani şair olmak basit bir uğraş olsaydı günümüzde sayısız şairin adı her yerde duyulurdu. Bu yüzden şair entelektüel toplumla barışık ve halkın içinde yaşayan yetenekli ve özverili kimselerdir. Siz de şair olmak isterseniz uzun yıllar çaba sarf etmeniz gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.