Bir insanın kalbini kırmamak, bir insanı üzmemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Sizce bir insanın kalbini kırmamak, bir insanı üzmemek için nelere dikkat etmeliyiz?

 

İnsanları üzmemek bir sanattır. Zira insanların duyguları, hayalleri ve algılama düzeyleri farklılık gösterir. Bundan dolayı insanlarla empati kurarak, onların duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmalıyız. Karşımızdaki insanın da kendine dair bazı duygu ve düşüncelerinin bulunduğunu hesaba katarsak, hemen her olayın bir karşılığının olduğunu da anlarız. Yani birisine kötü bir söylerken ya da onu suçlarken, karşımızdakinin de duygularının bulunduğunu göz önünde bulundurursak, onu üzmemiş oluruz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İnsanları üzmemek, daima onlara iyi şeyler söylemekle olmaz. Onlara eleştiri yaparken dahi özenli davranmak ve bu eleştirileri yapıcı bir şekilde ifade etmek; karşımızdakini üzmemeye yetecektir. Mesela bir arkadaşın gürültü yapmasından rahatsızlık duyuyorsanız, ‘’ gürültü yapmasana’’ yerine, ‘’ gürültü yapıyor olman beni rahatsız ediyor’’ diyebilirsiniz. Böylece uygun bir dille karşınızdakine duygu ve düşüncelerinizi aktarmış olursunuz.

 

Hayatta daima iyi şeylerle karşılaşmayız. Karşımızdakinin hareketlerinden ya da yapmış olduğu eylemlerinden rahatsızlık duyabiliriz. Ancak bu rahatsızlığımızı uygun bir dille anlatmalıyız. Bu şekilde hem karşımızdakini üzmemiş oluruz hem de kendi rahatsızlığımızı uygun bir dille aktarmış oluruz. Yine karşımızdaki bireyler hakkında eleştiride bulunurken, onların özbenliğini yaralayan sözcüklerden kaçınmalıyız. Mesela aşırı kilolu olan birisine sen çok kilolusun demek yerine; ‘’Biraz çaba gösterirsen rahatlıkla kilo verebilirsin’’ diyebiliriz. Böylece karşımızdakinin rahatsızlık hissetmiş olduğu bir durumun nasıl hakkından geleceğini de aktarmış oluruz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir