Bir insanın herhangi bir konuda haklı olduğuna nasıl karar verirsiniz?

Bir insanın herhangi bir konuda haklı olduğuna nasıl karar verirsiniz?

Haklılık aslında kişinin bakış açısına göre değişebilmektedir. Aynı somut olay üzerinde farklı söylem ve düşüncelerin hepsinin doğru ve haklı olduğu durumlarla karşılaşabiliriz. Örneğin yarısına kadar su dolu bir bardak için bardağın yarısının dolu olduğunu söyleyen kişi de haklıdır yarısının boş olduğunu söyleyen kişi de haklıdır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Her iki kişinin de söyledikleri ile somut vakayı kıyaslayarak anlayabilmekteyiz. Yani haklılık veya haksızlık konusunda karar verebilmemiz için öncelikle somut konuda bilgi sahibi olmalıyız ve sonrasında ise karşıdakinin söylemini veya davranışını sorgulayabilmeliyiz. Zikir sahibi olabilmek için fikir sahibi olmanın gerekliliği elbette tartışılmaz bir gerçektir. Yani bir konuda bir kanaat ifade edebilmemiz için öncelikle o konuda bilgi sahibi olmalıyız. Sahip olduğumuz muazzam akıl fonksiyonlarımız ve düşünme yeteneğimizle birlikte karşımızdaki kişinin haklı veya haksız olduğunu konuya dair bilgimizle birlikte yorumlayabiliriz.

 

Haklılık veya haksızlığın dışa yansıması ağızdan çıkan sözler veya hal ve davranışlarla olmaktadır. Bu yüzden haklı veya haksızlığına dair yorum getireceğimiz kişinin söz ve eylemlerini dikkatle değerlendirmeliyiz. Söylediği bir söz veya yaptığı bir eylem hakkında görüş bildirebilmemiz için sebep-sonuç ilişkisini muhakeme edebilmeli, bu muhakemeyi bilgiyle harmanlamalıyız. İnsan beyni bu konuda doğru kullanıldığında şaşmaz bir saat gibi çalışacaktır. Empati de yine karşımızdaki kişinin davranışlarını yorumlayabilmek için olması gereken bir detaydır. Böylelikle yorumlama ve anlama daha kolay hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.