Bir insanı dış görünüşüne göre değerlendirmek doğru mudur?

Bir insanı dış görünüşüne göre değerlendirmek doğru mudur? Neden?

Kesinlikle insanları dış görünüşüyle değerlendirmek doğru değildir.

Yaratılışından gelen özelliklere veya giyim kuşamlarına bakarak insanlar hakkında yorum yaparsak hem etik bir davranış olmaz hem de dış görünüş doğruyu yansıtmayabilir. Bizler insanları dış görünüşe göre değil davranışlarına duygularına ve ahlaki değerlerine göre değerlendirmeliyiz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Toplumumuzda insanlar ilk önce karşısındaki insanın saçına, sakalına, giydiği kıyafetlerine vb. durumlarına bakarak o insan hakkında çıkarım yapıyorlar. Belki bu durum yani ilk intiba iş görüşmeleri ve mülakatlarda ön algı olabilir ama toplumda bu geçerli bir davranış değildir. Çoğunlukla buradan edindiğimiz değerlendirmeler yanlış sonuçlar çıkarmaktadır.

 

Mesela karşımızda yeni tanıdığımız birinin dış görünüşleri yüzünden kötü bir insan olarak değerlendirdik ancak zamanla onun tam tersi bir karaktere sahip olduğunu öğrenmemiz bizim dış görünüşle yargılamamamız gerektiğini ortaya koyar. Bunun tersi durumlarda olmuştur. Kötü niyetli ancak giyimiyle tarzıyla dış görünüşünden etkilenip o kişiyi aramıza alırsak zamanla bizi kandırdığını ve dolandırdığını anlayabiliriz.

Burada bizlerin bakması gereken önemli noktalar bizim insan olmamızı sağlayan değerlerdir. Bunlar sevgi, saygı, hoşgörü, iyilik vb. toplum tarafından değer verilen davranışlardır. Önemli olan kalbimizin güzelliğidir. Dış görünüşlere aldanıp kalbimizi karartmamalıyız. Mesela bir katil mahkemeye çıktığında çok iyi giyinirse onun katil olduğunu anlamadığımız gibi iyi kalpli ama parasız birinin de giyimine bakarak onun kötü olduğu anlamını çıkaramayız. Bizler insana insanda olması gereken davranışlarına göre değerlendirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.