Bir insana kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın en etkili yolu sizce nedir?

Bir insana kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın en etkili yolu sizce nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kitap okuma alışkanlığına kazanabilmek dünyadaki en zor alışkanlıklardandır . Alışkanlığı kazanabilmek ve devam ettirebilmek de belirli bir zaman dilimini bu faaliyete ayırmak ile mümkündür. Bazı davranışlarımız otomatik şekilde gerçekleşir. Bu fizyolojik açıdan her insanda var olduğu için unutulması veya göz ardı edilmesi mümkün değildir. Yemek yemek bunlardan biridir. Fakat kitap okumanın böyle bir zorunluluğu ve fizyolojik bir durumu bulunmadığı için kişinin göz ardı etmesi, unutması, alışkanlık haline getirilmesinde zorlanması doğal bir süreçtir. Bir işin alışkanlık haline getirilebilmesi çalışılması demek demek ki o şeyin yapılmasını da kişinin kendisinin ilgisini çekecek ve sevecek bir yanda olabilmesi gerektiği anlamına gelir.

Bir kişiye kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için önce kitapları sevdirebilmek gerekir. Bu da kişinin ilgisini çeken ve merakı dahilinde olan kitap türünü öncelikle keşfetmesi ile mümkündür. Keşfedilen kitap gibi üzerinden bir yazar araştırması yapılmaya başlanır ve bu yazarların eserleri araştırılır. Buna yönelik olarak alınır ve okunan kitap okumanın alışkanlık haline kazandırılmasında ki ilk basamak bu olmalıdır. Alışkanlık haline getirildiğinde farklı yapıtlara belki daha fazla ilgi çekmeyen ama okunduğunda daha fayda sağlayacak bölümlere geçiş yapılabilir. Kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında ki en büyük etken bir yol ise rol model olabilmektir. Çocuk bulunduğu ortamda kendi gibi kitap okuyanları gördüğünde hevesli ve istekli olacaktır. Bu günün belirli saatlerinde düzenli bir rutin haline dönüştürüldüğünde daha çok verim elde edebilmek mümkün olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.