Bir insana değer verildiğini nasıl anlarsınız?

Bir insana değer verildiğini nasıl anlarsınız?

İnsan, yaratılmış bir varlık olmasından dolayı değerlidir. Allah, insana eşrefi mahlukat olma sıfatını vermiştir. Yani insan yaratılmış olan varlıklar içerisinde en değerlisidir. Diğer bütün varlıklar insanın emrine amade kılınmıştır. İnsan nasıl olursa olsun Allah’ın verdiği önemden dolayı önemlidir. Her insan saygıyı hak etmektedir. İnsan, yeryüzünde Allah’ın halifesidir. Bunun anlamı Allah’ın isimlerini üzerinde tecelli ettiren varlık olmasından dolayı değerlidir.

İnsan öncelikle insan olduğundan dolayı değerlidir. Sonrasında arkadaş, eş, dost, akraba olmasından dolayı ekstra değer kazanır. İnsan, karşısındakini tanımaya başladıkça düşüncelerinden, fikirlerinden ve davranışlarından dolayı değerini artırır veya azaltır. Bir insana değer verildiğini, ona saygı duyulduğunda anlarız. Şayet karşınızdaki insana değer veriyorsanız onun konuşmalarını dinlersiniz. Saygı göstererek sonuna kadar konuşmasını kesmeden dinlersiniz. Konuşmasını kesmeden dinlemek dahi değerin göstergesidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bir kişi diğerine değer veriyorsa onun sevinciyle mutlu olur, üzüntüsü ile mutsuz olur. Örneğin çok değer verdiğiniz bir insan hayatında sıkıntılı süreçten geçiyor olabilir. Şayet siz ona değer verdiğinizi söylüyorsanız o arkadaşınızın zor zamanlarında yanında olarak, üzüntüsünü paylaşarak değer verdiğinizi göstermelisiniz. Sözde “sana değer veriyorum” demek yeterli değildir. Sevincini paylaşmak da değer vermektir. Örneğin düğün, sünnet, nişan gibi merasimleri olduğunda gidip sevinci paylaşmak da değer vermenin göstergesidir. İnsanlara değer verirken seviyesini doğru ayarlamak gerekir. Yanlış insanlara fazla değer vermek kişiye zarar verebileceğinden dikkatli olmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.