Bir gönül yapamazsan Yıkıp viran eyleme.

 “Bir gönül yapamazsan Yıkıp viran eyleme.” (Yûnus Emre)

İnsanlar duygularıyla ön planda olan ve hayata duygularıyla tutunan canlılardır. Bir insanın bir başkasının duygularını önemsememesi ve onun isteklerini göz ardı etmesi gönül kırmak demektir. Gönül kırmak oldukça kötü bir davranıştır. Bu konuda pek çok düşünürümüz gönül yıkmanın ne kadar ağır bir davranış olduğunun üzerinde durmuştur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanların hayata bakış açısı birbirine yardım etmek ve gönülleri hoş tutmak üzerine bina edilmelidir. Bir insanın gönlünü kazanmak çok güzel bir davranıştır. Yapılan iyilikler insanların katında güzel karşılanacağı gibi Allah katında da hoş karşılanmıştır. Bu sebeple Yaradan karşısında iyi bir insan olmanın yolu aslında insanların gözünde iyi bir insan olmaktan geçmektedir.

 

Dünya üzerinde yaşayan insanlar arasında sevgi, hoşgörü gibi duyguların bulunması bu dünyayı yaşanabilir bir yer haline getirmektedir. Kalp kırmak ve düşmanlık ise dünyada kötü duyguların yayılmasına sebep olacaktır. Bu da dünyayı yaşanmaz hale getirecektir. İnsanlar kendilerine şunu kural edinmelidir: “Bir insanın gönlünü yapamıyorsan hiç olmazsa kimsenin kalbini kırma.” Bu şekilde davranış tüm dünya üzerinde yaşayan insanlar tarafından kural haline getirilirse dünya kötülükten arınacaktır. Böylece çok güzel hayallerdeki gibi bir dünyada yaşamaya başlayabiliriz.

 

Kalp yapmak ve insanlara yardım etmek tabiî ki en güzel davranıştır ama bu olmuyorsa yani iyilik yapmaya güç yetmiyorsa yapılabilecek en güzel şey insanların dünyasında kötülük yapan biri olarak tanınmamaya çalışmak olmalıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 1,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir