Bir felsefe sorusunu farklı kılan özellikler nelerdir?

Bir felsefe sorusunu farklı kılan özellikler nelerdir?

İnsanlar yaşamak için ve çeşitli eylemeleri gerçekleştirmek için sürekli soru sorma ihtiyacı duymaktadır. Aslında felsefenin ana mantığı da tamamen soru sormak ve cevap aramaktan geçer diyebiliriz. Ancak felsefi sorular günlük hayattaki sorulardan farklılık gösterir. Şöyle ki; gündelik hayatta sorulan soruların tek başlarına anlamları yoktur çünkü onlar eyleme yönelik sorulardır. Halbuki bir felsefe sorusu kendi başına da anlamalıdır ve her soru da olmuş bitmiş bir durum vardır. Sorulan felsefe sorusuna cevap verilmemiş olsa bile bu o sorunun cevap gerektirmediğini gösterir ve soru olarak dahi bir anlam ifade eder.

Felsefi sorular aslında, insanın önce kendine yönelttiği sorulardır. Filozof, karşısındakine soru soran kişi değil, ilk önce kendine soru soran kişi olarak tanımlanabilir. Böylece filozof önce kendi kendine konuşmaya başlar ve kendince fikirler üretir. Pek, başkasına sorulan sorular yok mudur? Tabi ki vardır.  Örneğin, “iyi veya kötü kelimesini duyunca ne alıyorsun?” Bu soruda dahi filozof önce kendine bu soruyu sormuş daha sonra karşı taraftaki kişiye sormuştur. Bunun aksi bir hali düşünülemez.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Felsefede, “Nedir?” sorusu felsefenin en temel yapı taşlarından biridir. Ancak bu nedir sorusunu gündelik hayatta kullandığımız nedir sorusundan ayırmak gerekir. Çünkü gündelik alanda sorulan nedir sorusu, genellikle bir nesnenin ismini öğrenmek için sorulmuştur. Halbuki felsefede sorulan nedir sorusu, daha derin cevaplar alam için sorulur. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; “Ruh nedir? Diye sorulacak bir soruda aslında ruhun ne olduğu bilinmektedir. Ancak burada istenen cevap daha kapsamalı ve ruhla ilgili daha geniş açıklamalar elde etmek içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.