Bir caminin dış görüntüsü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bir caminin dış görüntüsü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Cami, İslam dinine inananların ibadet etmeleri için inşa edilen yapılardır. Camii, kelime olarak toplamak anlamındadır. İnsanları bir arada toplayıp ibadete etmelerine imkan sağladığından dolayı cami adı verilmiştir. Cuma, bayram gibi bazı namazların camilerde kılınması şarttır. Müminlerin bir araya gelip hal ve hatır sorarak iletişim içinde olmalarına yardımcı olan camilerin çok estetik bir görüntüsü vardır.

Mimari açıdan estetik ve mükemmel yapılardır. Camileri diğer yapılardan ayıran minareleri vardır. Bir şehre kuşbaşı bakıldığında ilk olarak camilerin minareleri dikkati çeker. Minare sayısı bir olabileceği gibi daha fazla olanlar da vardır. Camilerde genel olarak büyük bir dış avlunun ortasında şadırvanlı işç havlu bulunur. Şadırvan, namaz kılmak isteyenlerin abdest alması için yapılmış özel yapıdır. Günde beş vakit namaz için Müslümanların toplandığı camiler kubbelidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İslam dini tarihinde yapılan ilk mabet Kabe’dir. Hz. İbrahim’in (as) oğlu Hz. İsmail’le (as) birlikte yaptığı Kabe’nin yapısı camilerden farklıdır. Peygamber Efendimiz (sav) zamanında yapılmış ilk mescit ise Kuba’da yapılmıştır. Mekke’den Medine’ye hicret sırasında yapılan Kuba mescididir. Sonrasında Mescid-i Nebevi yapılmıştır. Ardından gelen yıllar içerisinde farklı camiler yapılarak Müslümanların hizmetine sunulmuştur.

Ülkelerin ve kültürlerin mimari anlayışına göre ülkelerin cami mimarisi farklı olabilir. Fakat genel anlamda asla eksik olmayan unsurlar vardır. Minare, kubbe her camide bulunan mimari unsurlardır. Mimar Sinan, Türk tarihinin en büyük ustalarındandır. Edirne’deki Selimiye Camii, İstanbul’daki Süleymaniye Camii, Şehzade Camii gibi görenleri kendine hayran eden camiler Mimar Sinan’ın eserleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.